Ázijské krajiny odchádzajú z osemfinálových zápasov s hlavami hore, aj keď smerujú domov a nie do ďalšieho kola

Zprávy

Hoci sa oba tímy z Ázie, Japonsko a Južná Kórea, ďalej než do osemfinále nedostali, nemajú sa za čo hanbiť. Vo svojich zápasoch ukázali bojovnosť, krásu futbalu, ktorú predvádzali celé majstrovstvá, a ich tímového ducha.

Japonsko i Južná Kórea sa, prekvapivo pre celý svet, dostali do osemfinále po ich posledných víťazných zápasoch. Japonsko porazilo Španielsko a postúpili tak z prvého miesta v ich tabuľke. Južná Kórea zase porazila Portugalsko, čo ich dostalo do pavúka medzi šestnásť najlepších tímov. Oba tímy mohli tak svetu ukázať, že aj v Ázii sa hrá futbal, ktorý stojí za to.

Proti japonskému tímu, ktorý si získal celý svet svojimi výkonmi v tabuľke, sa postavil vicemajster z Majstrovstiev sveta v Rusku, Chorvátsko. Tí patrili k väčším favoritom, než bolo Japonsko. Predsa len sú tradičným tímom, ktorý sa dokáže prebojovať i do samotného finále. Tento rok ich však zaskočil tím, ktorého prezývkou je Blue Boys. Tím z Japonska totiž od 43. minúty viedol 1:0 zásluhou Daizena Maedau a japonskí fanúšikovia tak na tribúne šaleli. Ich šťastie im však skazil Ivan Perišič, ktorý skóre v 55. minúte upravil na 1:1 a nakoniec tak Chorvátsko zachránil. Ak by totiž nebolo jeho gólu, Chorvátsko by pravdepodobne vypadlo a postupovalo by Japonsko.

Bohužiaľ, môžeme už len konštatovať, pretože po 90 minútach už na oboch stranách gól nepadol a išlo sa tak do predĺženia. Tam sa stav tiež nezmenil, hoci Japonci bojovali naozaj skvelo a vytvorili si aj niekoľko sľubných šancí. O zápase nakoniec rozhodli penalty, ktoré Japonsku skutočne nevyšli. Zo štyroch možných penált japonský tím premenil len jednu jedinú, zatiaľ čo chorvátska reprezentácia strelila tri.

Japonský národný futbalový tím sa tak s Majstrovstvami sveta 2022 museli rozlúčiť, aj keď súpera potrápili naozaj kvalitne. Aj keď prehrali a fanúšikovia boli sklamaní, nezabudli sa ukázať vo svetle, v ktorom sú naozaj známi. Hráči nechali poslednýkrát v šatni poriadok a krásne origami, a fanúšikovia zasa kvalitne upratané tribúny, kde neostala snáď ani štipka prachu.

Tím z Južnej Kórey sa do osemfinálového pavúka dostal nielen vďaka svojej výhre proti Portugalsku, ale aj vďaka svojmu skóre, ktoré im pomohlo predbehnúť Uruguaj v tabuľke. Na ich skôr nešťastie ako šťastie na nich v osemfinále čakala prekážka v podobe Brazílie. Zem, ktorá je známa svojím futbalovým srdcom a je veľmi ťažké ju poraziť. Pri ich poslednom zápase sa rozlúčili po výhre Brazílie 4:0 a juhokórejský tím mal tak tomu brazílskemu veľa vracať. Viera fanúšikov Južnej Kórey však ostala zranená hneď v siedmej minúte, kedy Brazília otvorila skóre. A nezlepšilo sa to ani v trinástej minúte, kedy po odpískanej penalte svoju šancu premenil Neymar a skóre tak zvýšil na 2:0. Národný futbalový tím Brazílie sa na Juhokórejcoch vyšantil v prvom polčase a do konca prvého polčasu sa skóre zmenilo na 4:0, kedy sa mnohým pamätníkom chcelo už možno vypnúť obrazovky či plakať, ak už dávno neplakali.

Juhokórejskému futbalovému tímu sa však nakoniec podaril zaslúžený gól. V 76. minúte totiž upravil na konečné skóre Paik Seung Ho. Jeho tím možno nevyhral a nedopomohol k tomu ani jeho gól, ale nemajú sa za čo hanbiť.

Južná Kórea a Japonsko tak odcestovali zo šampionátu domov, kde ich čakalo kopec ľudí, ktorí boli hrdí na ich pôsobenie a prišli ich privítať hneď na letisko.