Recenze: Manga Josée, tygr a rybičky dokazuje, že láska má mnoho podob, stejně jako pohádka o malé mořské víle. Její hrdiny fascinuje podmořský svět

Eva Lenská
Foto: Asianstyle.cz

Mohou se dva zcela odlišní mladí lidé sblížit? Pokud je i přes odlišnosti něco spojuje, tak mají velkou šanci. Právě o tom vypráví manga s poněkud zvláštním názvem Josée, tygr a rybičky. Tuto mangu s vůní moře vydalo nakladatelství Crew a my se jí podíváme na zoubek prostřednictvím recenze. Kdo miluje podmořský svět a malou mořskou vílu, si určitě přijde na své.

Mám ráda moře, netradiční romantické příběhy a hrdiny, kteří jsou svým způsobem něčím zajímaví, prostě neokoukaní. Stručný obsah mangy mě tedy okamžitě zaujal. Autorkou příběhu je Seiko Tanabe a působivé ilustrace má na svědomí Nao Emoto. Po přečtení mangy jsem maličko projela internet a zjistila, že kniha Josée, tygr a rybičky (Josee to tora to sakana-tači) zaujala i filmaře. Kromě anime vznikly i dva filmy. Jeden japonský a druhý korejský.

Vraťme se ale k našim hrdinům. Kumiko a Cuneo milují moře, ale tady veškerá podobnost končí. Kumiko, která si nechává říkat Josée, je samotářská dívka upoutaná na invalidní vozík. Postupem času zjistíme, že umí být pěkně kousavá a má svůj velký sen. Něco velkého a úžasného si přeje i Cuneo, jenž se ve volném čase věnuje potápění a chystá se jet na stáž do Mexika. Jejich poněkud dramatické setkání vyústí v komplikovaný vztah pečovatele neboli vetřelce a nepřátelské klientky.

Kumiko žije s babičkou, která jí zakázala opustit byt, což se mladé dívce plné snů a touhy po moři, vůbec nezamlouvá. Využije tedy Cunea k tomu, aby ji dostal ven. Konečně může žít a volně dýchat. Její oči najednou září úplně jinak. Mladík ji vezme do knihovny i k moři a na spoustu dalších míst. Nevynechají ani ZOO s děsivým tygrem. Příběhy ryb, barevný svět pod hladinou, první nesmělé pohledy… vše se zdá být růžové, dokud nepřijde na řadu první velká překážka. Josée čeká velké rozhodnutí. Stane se ilustrátorkou, jak si přála, nebo ji čeká nudná práce v kanceláři?

Jednou v knihovně totiž zjistila, že ačkoli na děti svým předčítáním zrovna moc nezapůsobila, její kresby je doslova uhranuly. Tato dovednost se jí později hodí do krámu. Ve chvíli, kdy dojde k hrozivé nehodě, kvůli které Cuneo skončí v nemocnici zbaven všech nadějí i chuti do života, se jejich role obrátí. Pak přijde na řadu dojemná a zcela jinak pojatá pohádka o malé mořské víle  — pro mě nejkrásnější část příběhu. Co se stane potom? Konečně si ti dva vyznají lásku? Nebo zvítězí hrdinčina sokyně Mai? Vyjde vůbec ta stáž v Mexiku? Ráda bych vám to všechno prozradila, ale mnohem lepší bude, když si mangu vychutnáte sami.

Samotný svazek je pěkně tlustý, ale mě příběh tak pohltil, že jsem mangu zhltla stejně rychle jako tygr šťavnatý kus masa. Dialogy mezi hlavními postavami jsou vtipné, svižné a upřímné. Hlavní myšlenka, že žádný hendikep nemůže člověka obrat o sny a možnost zažít lásku, určitě povzbudí nejednoho čtenáře. Ilustrace mě doslova okouzlily, zejména kresby tajuplného podmořského světa. Josée má nádherné a zvídavé velké oči a Cuneo je takový ten kluk sympaťák. Ač byli tak odlišní, přesto se krásně doplňovali. Moře je oba změnilo a jelikož se příběh odehrává v Japonsku, došlo i na romantické sakurové květy.

Na závěr bych chtěla poděkovat nakladatelství Crew za poskytnutí výtisku k recenzi. Máte-li rádi romantické mangy a když se řekne moře, cítíte na rtech jeho slanou chuť, určitě neváhejte a pusťte se do čtení. Mangu Josée, tygr a rybičky si můžete zakoupit zde. Když si ji vezmete třeba na dovolenou k moři, bude to úplně nejlepší.

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.