Číňané slaví Velikonoce čištěním hrobů svých zesnulých. V některých oblastech nechybí ani vajíčka s křesťanskou tematikou

Foto: Envato / ckstockphoto

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli v Číně vůbec existují Velikonoce? Pokud ano, nemusíte už složitě pátrat po informacích. V dnešním článku vám odhalíme, jaký svátek v Číně probíhá společně s Velikonocemi, jakou uměleckou technikou se zdobí vajíčka a v neposlední řadě dojde také na čínskou verzi Ježíše.

Křesťanské pojetí Velikonoc v Číně nečekejte

Nikoho asi nepřekvapí, že v Číně nehraje křesťanská víra v rámci velikonočních oslav až tak podstatnou roli. Ať už berete v potaz politické zřízení země či většinový příklon obyvatel ke konfucianismu, taoismu a buddhismu, asi vám dojde, že jsou v Číně Velikonoce brány spíše jako oslavy jara než jako ten nejdůležitější náboženský svátek v kalendářním roce. O křesťanském pojetí Velikonoc moc lidí ani netuší, popřípadě svátek v této podobě pro jistotu slaví v tajnosti. O velkých velikonočních oslavách v křesťanském duchu zde nemůže být řeč.

Čching-ming: Svátek čistoty a jasu

Místo na pomyslném piedestalu patří ostatně jiné události. V období Velikonoc probíhá ještě tradiční čínský jarní svátek Čching-ming, který můžete znát jako svátek zametání hrobek. Kromě Číny jej slaví také na Tchaj-wanu, v Hongkongu, Macau, Indonésii a Thajsku. Jak už jeho název napovídá, v rámci oslav navštěvují celé rodiny hrobky svých zemřelých předků, které společně čistí. Kromě toho se ke svým zemřelým předkům modlí a obětují jim různé dary, nejčastěji tradiční čínská jídla, vonné tyčinky, anebo vonný papír. Hlavní myšlenkou svátku je úcta k předkům, na kterou je v čínské kultuře kladen opravdu velký důraz. Čching-ming se slaví více než 2500 let, ačkoliv v každém regionu se způsob oslav může v něčem lišit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Číňané nemají zábrany. Během jara jedí vajíčka vařená v lidské moči. Ne však v ledajaké

Malovaná vajíčka a symboly kuřátek? I tohle v Číně překvapivě uvidíte

Zajímavostí je, že i se svátkem Čching-ming se pojí oslavy příchodu jara a typické velikonoční symboly kuřátek a zajíčků. Dokonce jsou k vidění i nabarvená velikonoční vajíčka, která jsou zdobená přírodními motivy. Věděli jste, že vejce jsou v čínské kultuře považována za symboly jara a plodnosti? Malování vajíček je v Číně poněkud specifickým uměleckým odvětvím. Na začátku se vajíčka osuší, poté je nejčastěji ženy pomalují všelijakými nádhernými motivy. Jmenovitě jde například o květiny, přírodní scenérie, ale i jiné ohromující vzory.

ČTĚTE TAKÉ: Čína vyvinula vlastní ChatGPT. DeepSeek je pod přísnou kontrolou a může představovat hrozbu

Ježíš jako dekor na vajíčku? V provincii Chej-lung-ťiang žádný problém!

Odlišné kreativní pojetí malovaných vajíček naleznete například v provincii Chej-lung-ťiang. Můžete ji znát také pod názvem Řeka černého draka jakožto tu nejvýchodnější čínskou provincii. Protože hraničí s Ruskem, je logické, že se v této oblasti někteří obyvatelé hlásí k pravoslavnému křesťanství. V těchto místech je malování a zdobení velikonočních vajíček populární aktivitou, ne-li až tradicí. K zahlédnutí jsou i náboženské motivy, což není pro čínská vajíčka z jiných oblastí příliš typické. Dokonce dojde i na obrázky Ježíše. Jeho malovaná podoba ale neodpovídá té, kterou znají Evropané. Je vytvořen tak, jako by byl sám čínského původu.

Zdroje: Hody hody, Britannica, Radiožurnál, Chinahighlights, Chineasy, Chinasource, Chinadaily, Immerqi

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.