Když se mluví o pirátech, většina lidí si představí zarostlé, nemyté muže, často s páskou přes oko nebo s dřevěnou nohou. Co když vám teď ale řekneme, že jedním z nejúspěšnějších pirátů byla žena? Pojďme se podívat na to, jak se dostala k moci a jak se jí povedlo nadvládu udržet.
Zheng Yi Sao, rodným jménem Ching Shih, byla v 19. století postrachem slaných vod Asie i Evropy. V nejlepších letech své pirátské kariéry měla podle některých zdrojů pod palcem až 1 800 džunek a 80 000 mužů. Bohužel, zdrojů není mnoho a většinou si protiřečí.
Nelehké mládí: Práce v nevěstinci a sňatek s pirátem
Zheng Yi Sao se měla narodit kolem roku 1775 v přístavním městě Guangzhou (Kanton). O jejím dětství se toho moc neví, má se ale za to, že pracovala jako prostitutka v plovoucím nevěstinci. Tato informace však není dostatečně podložená. Někdy kolem roku 1801 si vzala piráta jménem Zheng Yi, kterému bylo také přezdíváno Cheng I. Měla ho prý okouzlit mocí, pod kterou držela své klienty, i skvělou informovaností.
Podle některých zdrojů proběhl sňatek dobrovolně, některé zase tvrdí, že ji Zheng Yi unesl a oženil se s ní proti její vůli. Po sňatku si změnila jméno na již zmíněné, Zheng Yi Sao. V překladu znamená Zheng Yiova manželka. Z jejich manželství vzešli dva synové. Jeden byl podle všeho adoptovaný, a ještě se k němu dostaneme.
ČTĚTE TAKÉ: Tajemná legenda spojovaná se samuraji: kruté rituály na dívkách děsí celé generace
Vzestup k moci: Flotila červeného praporu a reformy na jejích palubách
Během jejich sdíleného života se jim podařilo shromáždit několik menších skupinek a vytvořit konfederaci, Flotilu červeného praporu. V roce 1807 však přišla rána v podobě smrti Zheng Yia. Stalo se tak na moři poblíž Vietnamu a zemřel pravděpodobně během nehody na lodi. Některé zdroje však tvrdí, že měl být zavražděn. V době jeho skonu měla Flotila červeného praporu čítat 70 000 mužů a 400 džunek. Tak či tak, Zheng Yi Sao po jeho smrti převzala pomyslné žezlo jedné z největších námořních sil tehdejšího světa. Moci se chopila silně a nastavila přísná pravidla. Některá z nich prý byla v platnosti již za života jejího manžela, s ostatními přišla sama. Na pár z nich se podíváme.
Veškerá uloupená kořist měla být spravedlivě rozdělena. Sexuální obtěžování a znásilňování vězňů bylo přísně zakázáno. Nevěra a manželství z donucení byly také velkým ne. Všechna plenění musela sama dopředu schválit a celkově na palubách panovala přísná hierarchie. Jakékoli porušení těchto pravidel bylo trestáno smrtí. Aby ještě přiživila jednotu a oddanost svých posádek, nasadila jako kapitána Flotily červeného praporu svého adoptivního syna, podle některých zdrojů se jednalo o synovce, který se jmenoval Cheng Pao. Měli spolu mít milenecký vztah, možná ještě za života Zheng Yia, a později se i vzali.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní přírodní jev: Místo, kde se dohromady setkávají písek, sníh a vlny oceánu, můžete navštívit i vy
Boj proti Portugalcům a Číňanům: Bitva, kterou nešlo vyhrát
Její řádění se však znelíbilo Číně. Na Flotilu červeného praporu byla vyslána čínská císařská flotila, která velice brzy čelila zdrcující porážce. Zheng Yi Sao poraženým vojákům nabídla, že pokud se přidají k Flotile červeného praporu, nikomu z přeživších nebude ublíženo. A tak Čína přišla o velkou část námořnictva a ještě posílila moc Zheng Yi Sao.
Podle některých zdrojů se na stranu Číny přiklonilo Portugalsko. Právě tato země měla zapříčinit pád Flotily červeného praporu. Po dlouhém vyjednávání měla Zheng Yi Sao přijmout amnestii od Číny a bezúhonně skončit s pirátstvím. Cheng Pao po těchto událostech dokonce dostal možnost pracovat v armádě. Po jeho smrti, v roce 1822, si Zheng Yi Sao měla otevřít vlastní hernu, podle některých zdrojů v Macau. Tam se se svými dětmi, které měla z manželství s Cheng Paem, usadila a ve věku 69 let zemřela.
Zdroj: andasian, explorersweb, historyhit, herstoryproj