Korejský Jindo Dog je věrným psem jednoho pána. Toto plemeno využívá i korejská armáda

Eva Lenská
Ostatní
Foto: Joel Burslem/flickr.com

Dnes si představíme jedno jedinečné psí plemeno pocházející z Asie. Tentokrát přichází na řadu statečný a věrný Jindo Dog, tolik známý i z korejských filmů a seriálů.

Korejský Jindo (진돗개) je oddaný a odvážný pes, který pravděpodobně pochází z ostrova Jindo. Neexistuje však žádný písemný záznam o jeho původu, ovšem nějaké teorie by tu byly. Jedna z nich tvrdí, že je to kříženec mongolských psů z dob, kdy Mongolové ve 13. století napadli Koreu. 

V roce 1962 označila vláda Jižní Koreje toto plemeno za Národní poklad. To zejména i proto, aby již nedocházelo ke křížení s jinými rasami, což postupně toto vzácné plemeno znehodnocovalo. Vzhledem k tomu, že je Jindo považován za kulturní bohatství národa, je velmi obtížné vyvážet tyto krásné chlupáče mimo Koreu. Zajímavé také je, že se tito hafani zúčastnili slavnostního zahájení letních olympijských her v Soulu v roce 1988. Na západě se toto plemeno poprvé objevilo ve Francii a postupně si našlo cestičku i do USA a Velké Británie. 

Foto: wikimedia.org

Jak Jindo Dog vypadá? Je to středně velký pes se vztyčenýma ušima a bohatě osrstěným stočeným ocasem. Dospělý pes měří v kohoutku 50 – 55 cm a fenka 45 – 50 cm. Váha se pohybuje okolo 18 – 23 kg. Fenky jsou pochopitelně lehčí. Srst tohoto huňáče má měkkou a hustou podsadu. Potřebuje tedy pravidelnou péči. Alespoň jednou týdně mu poskytněte kadeřnické služby, tedy ho vykartáčujte a v období línání mu srst odstraňujte. Mnoho lidí si představuje Jindoa jako bílého psa, ale jeho kožíšek může být i červeno-béžový, černý, černý s pálením, vlkošedý nebo žíhaný.

Nejspíš vás bude zajímat i povaha tohoto psa. To je při výběru psího společníka velmi důležitá záležitost. Jindo je pes jednoho pána, což znamená, že nikdy v životě nezapomene na svého předchozího páníčka, který ho opečovával v době, kdy byl třeba ještě malou štěněcí kuličkou. Přilne však samozřejmě i k novému majiteli. Je také vynikajícím hlídačem, vyznačuje se věrností a má silný lovecký pud. Jako hlídače využívá toto plemeno i Korejská armáda. Jindo potřebuje pohyb a pozornost. Někteří psi nemilují vodu, ale vykoupat se nechají, i když ne zrovna s nadšením. Páníček je pak možná víc mokrý než pes. 

Foto: Fanpop.com

Co si říci na závěr? Zabruslíme trochu i do světa Kpopu. Nelze totiž zapomenout, že právě o tři malé psíky rasy Jindo se pečlivě starali členové skupiny Infinite během pořadu Birth of a Family. Užili si s nimi spoustu zábavy a dali jim roztomilá jména Dubu, Coco a Nurung. Naučili se je vychovávat a pečovat o ně. Určitě na ně s láskou vzpomínají dodnes.

Zdroj: en.wikipedia.org, cmku.cz

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.