Jak slaví Vánoce v Indii – Chodí tu Ježíšek nebo Santa Claus?

Kultura
Foto: Wikimedia commons

I v Indii žije mnoho křesťanů, kteří zde každý rok slaví Vánoce. Jaké jsou vánoční indické zvyky, jak se říká tomu, kdo nosí dárky, nebo jak si Indové přejí „veselé Vánoce“?

V Indii žije pouze 2,3 % křesťanů, a proto jsou zde oslavy Vánoc v mnohem menším měřítku, než jiné náboženské festivaly a oslavy. Přeci jen, Indie je spíše hinduistická. Největší zastoupení v menšinových náboženství mají muslimové, kterých zde žije kolem 12 %. Dále tu najdeme třeba následovníky sikhismu, především v Pandžábu, džinismu nebo buddhismu, který tu má s podivem ještě menší zastoupení, než křesťanství.
 
Těch 2,3 % křesťanů žijících v Indii se může zdát jako malé množství, ovšem vzhledem k tomu, že Indie je druhou nejlidnatější zemí na světě s 1,3 miliardou lidí, tak málo jich zase není. Křesťanů je zde, jako ve dvou a půl Českých republikách dohromady, tedy 25 milionů. Ovšem oproti například hinduistickým nebo muslimským festivalům, jsou vánoční oslavy v této asijské zemi nepatrné.

Foto: wikimedia commons

Jedno z největších křesťanských společenství v Indii se nachází v Bombaji, mnoho z nich jsou římští katolíci. V Goa, v nejmenším státě Indie, je asi 26 % obyvatel křesťanského vyznání. Mnoho z těch, kteří nyní žijí v Bombaji, přišlo nebo má kořeny právě v Goa. Velké množství křesťanů se pak nachází také v Manipuru, Meghalayai, Nagalandu a Mizoramu.

I když by si leckdo mohl myslet, že indické Vánoce nebudou asi nic moc, opak je pravdou. Tamní křesťané mají s Vánoci spojeno mnoho krásných zvyků, ať už vlastních nebo přejatých ze západního světa.
 
Během Štědrého dne chodí i indičtí křesťané na půlnoční mši, zejména katolíci. Během svátků jedí mnoho pokrmů. Na rozdíl od našeho řízku se salátem, oni mají většinou jídla s kari. Stejně jako u nás, i v Indii si mezi sebou křesťané dávají dárky. Kostely v Indii zdobí červené květiny, kterým u nás říkáme „vánoční hvězdy“ a svíčky.

Foto: wikimedia commons

V Indii se mluví mnoha jazyky a v každém se veselé Vánoce přejí jinak. V nejpoužívanější hindštině se říká Śubh krisamas (शुभ क्रिसमस). V jazyce urdu je to ‚krismas mubarak‘ (کرسمس), v bengálštině shubho Borodin (শুভ বড়দিন), v tamilštině kiṟistumas vāḻttukkaḷ (கிறிஸ்துமஸ் வாழ்த்துக்கள்), v paňdžábštině karisama te nawāṃ sāla khušayāṃwālā hewe (ਕਰਿਸਮ ਤੇ ਨਵਾੰ ਸਾਲ ਖੁਸ਼ਿਯਾੰਵਾਲਾ ਹੋਵੇ), v telugu Christmas Subhakankshalu at

I Indové mají na Vánoce stromek. Ovšem není to jehličnatý strom, jako u nás. V Indii moc boroviček, jedliček ani smrků nenajdete. V indické křesťanské rodině uvidíte spíše strom banánu nebo manga, popřípadě jakýkoliv jiný strom, který se zrovna dá sehnat. Někteří své domovy zdobí jen listy manga. V jižní Indii křesťané často své domy zdobí malými olejovými hliněnými lampami, které se umisťují na ploché střechy. Má to symbolický význam. Chtějí tím svým sousedům ukázat, že Ježíš je světlo světa.
 
Do Goa už se do vánočních svátků dostalo mnoho západních zvyklostí. Goa má historické spojení s Portugalskem a to je možná také jeden z důvodů, proč je zde tolik katolíků. Jsou zde populární jak vánoční stromky, tak bohatý ovocný vánoční dort. O Vánocích jedí také mnoho místních sladkostí. Nejčastější jsou neureos, drobné pečivo plněné sušeným ovocem a kokosem, a dodol, což je kokos a kešu v karamelu.

Lidé v Goa dělají před Vánoci mnoho cukroví, které pak dávají svým sousedům a přátelům. Většina křesťanských rodin má také betlém s hliněnými postavičkami. Na Štědrý den rodiny v Goa vyvěsí mezi domy obří papírové lucerny ve tvaru hvězd, takže když jdete ulicemi, hvězdy se nad vámi vznášejí. Na Štědrý den mají jako hlavní pokrm pečeného krocana nebo kuře. To je další prvek, převzatý ze západu. Po jídle zamíří do kostela na půlnoční mši.

Křesťané v Bombaji se řídí mnoha vánočními tradicemi z Goa, včetně hvězdných luceren a betlémů. Většinou chce mít každý doma ten nejlepší.
 V severozápadní Indii chodí tamní křesťané celý týden před Štědrým dnem každou noc zpívat své vlastní koledy. Chodí při tom do okolních vesnic zpívat pro lidi a vyprávět vánoční příběhy.

Foto: piqsels.com

V jihozápadní Indii, ve státě Kerala Were je 22%, z tamních 33 milionů obyvatel, křesťanů a Vánoce jsou pro ně důležitým festivalem. Tradiční katolíci drží od 1. do 24. prosince půst, až do půlnoci Štědrého dne. Každý dům je ozdoben květinami „vánočními hvězdami“. Během začátku vánoční sezóny jsou téměř všechny obchody naplněny různými odrůdami této rostliny. Ve svých domech a v kostelech lidé připravují jesličky.
 
Dokonce i v Indii chodí Ježíšek nebo Santa Claus, který dětem přiváží dárky na voze taženým koňmi. V hindštině se mu říká Christmas Baba, v urdu Baba Christmas – obojí znamená „otec Vánoc“. Christmas Thaathaa se mu zase říká v tamilštině a Christmas Thatha v telugu – obojí znamená „starý vánoční muž“. A v marathi se mu říká Natal Bua – „starší vánoční muž“.

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.