Japonci nenechávají nic náhodě a minulý rok přišli s nápadem, jak přimět mladé lidi k odpočinku a vytvoření rovnováhy mezi prací a osobním životem. Tím je chtějí motivovat, aby přemýšleli nad rodinou i dětmi, a zvýšit tak porodnost v zemi. Méně práce dává lidem možnost více se zaměřit na sebe, své partnery a svoji budoucnost.
Snaha o balanc mezi prací a osobním životem
Japonsko už dlouhá léta bojuje s nízkou porodností. Faktorů, které to ovlivňují je opravdu mnoho, ale mezi ten největší určitě patří práce. O Japoncích je všeobecně známo, že jsou obrovskými workoholiky, kteří si jen málokdy dají od práce pauzu. Zrovna Japonsko je zemí korporátů, kde lidé běžně tráví více než polovinu dne. A právě to se může podepsat i na osobním a rodinném životě. Unavený člověk, který pracuje běžně i více než 8 hodin denně, už nemá chuť na nic jiného. Jakmile přijde domů, umyje se a jde spát, aby ho ráno znovu čekal pracovní kolotoč.
ČTĚTE TAKÉ: Japonská věda jde bleskurychle dopředu. Vyvinula plast, který se dokáže sám rozložit jen do pár hodin
Tři dny odpočinku
Z tohoto důvodu přichází Japonsko s průlomovým opatřením, které by mělo dopomoci k vyvážení rovnováhy mezi pracovním životem a životem, který lidé vedou po práci. Na to se samozřejmě váže i porodnost, kterou Japonci chtějí tímto způsobem zvýšit. Vláda v Tokiu už koncem loňského roku zavedla pro zaměstnance čtyřdenní pracovní týden, což mělo pomoci hlavně ženám. Cílem bylo, aby se ženy soustředily na své psychické i fyzické zdraví, které je při snaze o početí potomka klíčové.
Na svůj osobní rozvoj a odpočinek tak mají zaměstnanci tři dny v týdnu. Japonci uvádějí, že jejich cílem je zajistit, aby se nikdo nemusel vzdát své kariéry, kterou dlouhá léta budoval na úkor porodu nebo rodiny. Naopak chtějí, aby v tomto byla nastolena rovnováha. Cílem je kvalita a zlepšení života občanů jejich země. A to není všechno. Nové změny zajistí rodičům také možnost využít částečné dovolené, aby se mohli starat o děti. Jejich pracovní doba je tedy zkrácena o dvě hodiny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Možná nám v budoucnu doroste zub. Japonští vědci na této metodě již pracují
Japonsko má nejstarší populaci na světě
Podle stránky Statista je japonská populace stále starší a starší. Japonsko je považováno za stát, který má nejstarší populaci lidí na světe. Z Japonska pochází také nejstarší žena světa, Kane Tanaka. Narodila se jako sedmá z osmi dětí v roce 1903 a je jí 116 let. Spolu s manželem vychovala čtyři děti a jedno si adoptovali. Nyní žije v domově důchodců ve městě Fukuoka a zajímavé je, že ani vysoký věk jí nebrání dále se vzdělávat, protože ráda čte a studuje matematiku. Svým úctyhodným věkem se zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů.
Zkrátit počet pracovních hodin zkoušejí i jiné země
Mezi země, které s touto problematikou již mají zkušenosti, patří například Belgie, Island, Španělsko, Spojené Arabské Emiráty a Nizozemsko. Věří, že i když je pracovní týden kratší, o to efektivněji to vede ke zvýšené produktivitě a lepší pracovní morálce. Odpočatý zaměstnanec je spokojenější, což se určitě odráží i na jeho pracovním výkonu.
Zdroj: Timedoindia, Mainichi, Theguardian, Asahi, Fortune, Sciencefocus