Japonsko je známé svým inovativním přístupem k omezenému či malému prostoru a kapslové hotely tuto myšlenku dokonale odrážejí. Řekněme si nyní o těchto hotelech, které původně pocházejí z Japonska, něco více.
Přestože v dnešní době už najdete kapslové hotely po celém světě, převážně ale v Asii (například v Singapuru, Číně nebo třeba v Jižní Koreji), jejich původ je v Japonsku. Kapslový hotel je vlastně maličký pokoj, nicméně dostatečně velký na to, aby se do něj vešla matrace a základní vybavení, které vám postačí k přespání. První kapslový hotel byl otevřen v roce 1979 a jmenuje se Capsule Inn Osaka. Navrhl ho Kisho Kurokawa.
Kapslové hotely jsou v Japonsku většinou umístěny v blízkosti hlavních vlakových stanic ve velkoměstech. A proč jsou vlastně tak oblíbené? Jsou totiž levnější než běžné hotely. Kapslový hotel si obvykle účtuje v průměru asi 1000 až 1200 Kč, ale najdou se i levnější či naopak dražší hotely.
Zatímco kapsle byly v minulosti převážně využívány muži na jejich náročných služebních cestách, kdy si potřebovali pořádně odpočinout, v současnosti běžně přijímají i ženy. Nabízí zpravidla spací patra oddělená podle pohlaví, případně samostatné budovy pro muže a ženy. Je už jen na vás, co si vyberete.
ČTETE TAKÉ: Umění na kůži: vývoj kultury tetování v Japonsku od období Jomonu až po současnost
Kapslový pokoj je obvykle navržen a postaven tak, že je široký jeden a půl metru a dlouhý dva metry. Strop je vysoký pouze jeden metr. Nejde tedy o nejpohodlnější spaní, pokud máte skoro dva metry do výšky, na což je potřeba myslet. Buňky jsou zkrátka dělané na asijské postavy, najdou se ovšem také zařízení, která nabízejí nadstandardně prostorné kapsle.
V kapsli většinou najdete přikrývku a polštář, dále světlo, zabudovaný budík, televizi a rádio. Pokoj má také závěs, potažmo roletu pro větší soukromí. Většina hotelů dnes poskytuje i Wi-Fi, elektrické zásuvky a USB porty na nabíjení, protože bez elektroniky se v této moderní době už obejde opravdu málokdo. Ostatní vybavení jako sprchy, toalety a kuchyňka je sdílené se všemi hosty. V hotelech se také běžně vyskytují prodejní automaty, prádelny, internetové kiosky, salonky, knihovny a herny.
Sdílený hotel určitě není pro každého. Jestliže si rádi užíváte klid a soukromí, například ve formě vlastní koupelny, nebo nedokážete usnout, pokud slyšíte přes zeď jakékoli rušivé zvuky, není to nic, co by vám zpříjemnilo pobyt v Japonsku. Vhodný způsob nocování to nebude ani v případě, pokud trpíte klaustrofobií, protože se můžete cítit stísněně. Jste-li ale dobrodruh a rádi zkoušíte nové věci, nebo máte v plánu ušetřit, toto minimalistické ubytování nesmíte vynechat.
Zdroj: japan-guide, fodors, hotels-insolites, soranews24