Extravagance jménem Harajuku: Nespoutaná móda, která podtrhuje individualitu a odvážnost mladých, vznikla v srdci Tokia

Foto: Jacob Ehnmark (https://flic.kr/p/brogy), licence CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)

V srdci Tokia, mezi Shibuyou a Shinjuku, se nachází čtvrť Harajuku. Epicentrum barevné, odvážné a nespoutané módy, která od 80. let boří konvence japonské společnosti. Harajuku není jen styl, ale celá řada subkultur, kde se mísí viktoriánské šaty s punkovou rebelií. Vstupte do světa, kde se originalita doslova nosí na rukávu.

Harajuku je populární část Tokia, která se vyjímá několika kulturními místy a památkami, jako je například nejstarší vlakové nádraží, stále vyrobené ze dřeva. Můžeme tu také najít chrám Meiji a Omotesando, Yoyogi park, či třídu plnou módních obchodů. To je také největší důvod proslavení této městské části. Harajuku módu zná téměř každý, ať už se vyzná v japonské kultuře, nebo je jen pozná z náhodných fotek, co mohl zahlédnout na internetu.

Barevná móda, která nezná žádné hranice

Samotná myšlenka harajuku začala v osmdesátých letech a je postavena na volné expresi svého já, módy a hudby. Je to i jistý způsob rebelie vůči přísným normám a standardům běžného Japonska. To se také reflektuje v početných subkulturách tohoto většího hnutí. Tím, že harajuku není jediný styl, ale popisuje jich mnoho, můžeme najít spoustu módních ideí a jejich kombinace. Můžeme se zde setkat od lolita inspirovaných kostýmků, přes duhové kombinace různých punk, scene a decora stylů, až po černé řetězy a piercingy módy visual-kei.

Jak bylo zmíněno. Kultura harajuku je ovlivněna mnoha různorodými módními styly. Některé z nich si představíme a rozebereme více dopodrobna.

Lolita: Elegantnost spojující gotické prvky s módou nošenou v 18. století

Účelem stylu lolita je působit roztomile a elegantně. Je inspirován viktoriánskou a rokoko módou a tak kombinuje dlouhé sukně a šaty s kruhovou spodničkou, které jsou často zdobeny krajkami a volánky. Častým doplňkem bývají připnutí plyšáci, dlouhé mašle nebo i klobouky. Tento styl se dále může dělit na sladké, nebo goth varianty, dle uzpůsobení šatů a jejich barevné kompozice.

Decora kei: Extravagantní barevnost plná doplňků

Decora kei je kombinací šílených a barevných kousků oblečení. Od puntíků, přes proužky, až po duhové kombinace. Ať už jde o huňaté nadkolenky s čepicemi, po strakaté svetry, tento styl zahrnuje vše. Jde o to být co nejpestřejší a přehnaně divoký s tím co si obléknete.

Cosplay: Převlékání se za oblíbenou anime postavu

Cosplay je v této kultuře velmi oblíbený, protože seriály, anime, mangy a další popkulturní média často přinášejí jedinečné a rozmanité styly, které fanoušci napodobují tím, že se převlékají za své oblíbené fiktivní postavy. Slovo cosplay má také své kořeny v Japonsku. Poprvé jej zmínil novinář Nobuyuki Takahashi po návštěvě americké sci-fi konvence v roce 1984. Tyto slavné společenské události, jako je Comiket, nebo celosvětová Comic-con, daly lidem, kteří se zajímali o popkultru, důvod to také zkusit. S rozvojem sociálních sítí mohli lidé svojí zálibu sdílet, inspirovat se, nebo vytvářet video návody na své kostýmy. Tento světový fenomén má nespočet fanoušků a rozrostl se i do České republiky, kde máme každoroční Pražský Comic-con, či Animefest konající se v Brně.

Punk & scene: Barevné účesy od výmyslu světa

Scene je podžánr punku. Proto si o nich povíme společně, i kdy mají jisté rozdíly. Hlavním indikátorem jsou však ve většině případů různé účesy, kterých si všimnete na první pohled. Většinou pestré barvy vlasů, často natupírované nebo asymetricky střihnuté, jako třeba „pankáč“ nebo patka s dlouhými vlasy.

Každý punk styl může být dost individuální, avšak často zde najdete řetězy na koženém oblečení, kostkované vzory, nápisy, které se vyjadřují proti režimu a chování se vyznačuje známkami rebelie. Scene má více pastelových barev a duhových tónů, míchá tak do klasického punku i kawii módu.

Goth & Visual kei: Základem je černá barva

To jsou žánry, které k sobě také mají blízko. Oba styly využívají extravagantního, primárně černého, oblečení s make-upem. Dále zde najdeme různé korzety, krajky, řetězy, kontaktní čočky či vysoké kožené boty. Goth je více teatrální a kombinuje k černé třeba i fialovou a červenou. Je také více elegantní. Visual kei zase často přidává kontaktní čočky, kabáty a více genderově neutrální vzhled.

Harajuku zasahuje i do hudební tvorby

V poslední době se objevily kapely, které se škatulkují jako harajuku. Jde o nový hudební žánr, který kombinuje nejen onu módu, ale i samotný koncept. Častokrát v kombinaci různých hudebních žánrů, jako například metalcore, pop, glitch-pop, rap a kawaii metal zpívají o sociálních problémech moderního Japonska. Kapela, která se snad jako první začala označovat za ,,Harajuku-core‘‘ je populární Hanabie.. Mezi další kapely, které odpovídají tomuto stylu, můžeme dále zařadit KAQRIYOTERROR, TRiDENT, Broken By The Scream, NEMOPHILA, či komičtí BABYBEARD.

Úpad Harajuku

Důvodů pro pád této pestré kultury je několik. Jedním z prvních byl konec otevřené zóny, kde auta nesměly na cestu, hovorově zvané Hokoten. Auta tam nyní smí, a to od roku 1999. Při otevření cesty pro vozidla najednou neměli lidé tolik místa na scházení. Druhý velký kolaborant v úpadu je moderní doba sociálních sítí. Lidé sdílí své módní návyky přes populární sociální sítě, kde validaci a názory ostatních dostanou jednodušeji a rychleji, než skrze scházení se v této části Tokia. Dalšími důvody jsou i samotná pracovní a formální kultura Japonska a rozšíření obchodů se západem, který generalizoval módní trendy. I přes to vše mladí umělci bojují za navrácení Hokoten zóny a snaží se navrátit této kultuře svůj život.

Zdroje: Autorký text, GoTokyo, TheJapaneseShop, JapanAvenue, Vogue, JapanTravel, TokyoCheapo, ID.co

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.