V Praze ve čtvrtek začíná 20. ročník Festivalu indického filmu

Film / TV
Foto: LUV Films

Zní to neuvěřitelně, ale je to opravdu tak – Festival indického filmu se dočkal svého 20. ročníku! Festival proběhne od 12. do 14. října tradičně v pražském Světozoru. Součástí oslav bude také výstava plakátů a velkolepá párty.

Přehlídka indické kinematografie začínala v roce 2003 jako Festival bollywoodského filmu skromnými projekcemi pro pár desítek nadšenců na pražské FAMU a v klubu NoD. O rok později se přestěhovala již do opravdového kina (kino Aero) a v roce 2005 akce natrvalo zakotvila v centru Prahy, kdy se domovem indických filmů stalo kino Světozor.

Během těch uplynulých devatenácti ročníků se promítly desítky filmů, archivní i zbrusu nové, černobílé i barevné, a dokonce jeden ve 3D. Nešlo ale jen o tzv. tradiční „Bollywood“, ale také o filmy z ostatních indických regionů (např. marátské, telugské, tamilské, bengálské), mimo Indii pak i filmy nepálské a dokonce pákistánské. Na plátně se vystřídalo nesčetně žánrů, od typických kasovních trháků (komedie, drama, thriller, krimi, horor apod.) přes filmy artové, experimentální, studentské, animované, queer i dokumentární. Proběhlo také několik debat s hosty z řad tvůrců nebo herců, mezi které patří například představitel slavného Sandokana Kabir Bedi.

Foto: Bollywood.cz

Další filmová masala, neboli pestrá směs toho nejzajímavějšího, co za poslední roky vzniklo ve velkých i nezávislých studiích po celé Indii, je nachystána v programu jubilejního 20. ročníku od čtvrtka 12. do soboty 14. října (celý program na bollywood.cz). V rámci oslav je od začátku října přichystána i výstava filmových a festivalových plakátů z předchozích ročníků. Přijďte si užít celou historii „Bollywoodu“ a indických filmů v Česku do kina Světozor!

Atmosféru Indie po dobu konání festivalu vždy doplňovalo jídlo z indické restaurace nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“ (nejinak tomu bude letos), několik ročníků to byl i bollywoodský jarmark, ale opravdovou tradicí se stala zejména taneční bollywoodská párty. Ta letošní bude vyvrcholením oslav v sobotu 14. října, po dlouhé době opět v klubu P.M. v Trojické ulici.

Festival má také facebookovou událost, kam se s blížícím se termínem přispívají zajímavosti a detaily k filmům.

Festival indického filmu: 12. – 14. 10. 2023, Praha, Kino Světozor: kinosvetozor.cz

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.