Zem vychádzajúceho slnka po ťažkom boji postupuje medzi 16 najlepších tímov na Majstrovstvách sveta vo futbale 2022!

Zprávy
Zdroj: Twitter/FIFA.com

Japonské národné mužstvo, prezývané často aj Blue Boys, je už od roku 1998 pravidelne súčasťou majstrovstiev sveta vo futbale. Odvtedy nielenže bolo Japonsko jedenkrát aj hosťovskou krajinou spolu s Južnou Kóreou, ale dokonca sa aj trikrát objavilo v osemfinále, kde stojí aj v tomto roku.

Futbalový svet v tento čas zažíva senzáciu alebo možno ani tak nie. Japonsko má svoje futbalové kvality, a preto mnohých hráčov národného mužstva môžeme nájsť napríklad aj v najvyššej anglickej lige. Mnohí ale i tak momentálnu situáciu nazývajú prekvapivou, pretože tím zo zeme vychádzajúceho slnka postúpil do osemfinále zo skupiny E z prvého miesta.

Japonsko svoje pôsobenie a celú cestu za postupom začalo v zápase proti Nemcom, ktorý po dramatickom prevrate v 75. a 83. minúte vyhralo 2 : 1 po góloch Ritsuho Doana a Takuma Asanaoa. Po tomto zápase si väčšina sveta všimla, že vôbec nejaký tím z Japonska na tohtoročných majstrovstvách je a ľudia ho začali viac sledovať. Niektorí im možno dokonca začali i fandiť po predvedených bojovných výkonoch, ktoré ich v ten moment dostali na prvé miesto v tabuľke.

O niečo väčšiu drámu spôsobil však zápas proti Kostarike, do ktorej išla väčšina fanúšikov s pocitom, že Japonsko zvíťazí i v tomto dueli. Zjavne si však tím z Japonska povedal, že to trochu ešte zamotá a i keď bol o niečo lepším mužstvom, prehral tesne 1 : 0. Jeho nebojácnosť a výdrž však upútala pozornosť o niečo viac a do posledného zápasu tak išlo Japonsko s tým, že v jeho výhru verilo čoraz viac ľudí.

Rozhodujúci zápas so Španielskom sa odohral na národnom štadióne Kataru, ktorý na tohtoročných majstrovstvách je aj najstarším. Zápas sa začal o ôsmej hodine vo skvelej atmosfére, ktorú vytvorili tábory fanúšikov oboch krajín. Japonských fanúšikov jednoznačne sklamala jedenásta minúta, keď Španiel Álvaro Morata skóroval v prospech Španielska na 1 : 0. Do konca prvého polčasu sa Japonci viac trápili, ako si zápas užívali, a na ich nešťastie góly stále neprichádzali. To sa však zmenilo, keď v 48. minúte otváral strelecké skóre aj tím z Japonska zásluhou šikovného Ritsuho Doana, ktorý svoj čuch na góly predviedol už proti Nemecku. O pár minút za ním, presnejšie v 51. minúte, sa k nemu pridal aj jeho spoluhráč Ao Tanaka, ktorý menil skóre na 2 : 1 pre Japonsko. V ten moment plakal každý fanúšik Japonska, ktorého bojovné srdce tímu zeme východu slnka nabilo do života.

Japonci si svoj tesný náskok udržali až do samého konca a po odpískaní nastaveného času sa tím dočkal toho najkrajšieho. Fanúšikovia jasali, hráči a realizačný tím sa objímali a celý svet sa držal za hlavu, ako Japonsko porazilo európske futbalové veľmoci Španielsko a Nemecko. Nemôžeme však vravieť, že Japonci nemajú svoju kvalitu. Veď na majstrovstvách Ázie patria takmer vždy k favoritom.

Ich osemfinálový zápas sa bude konať v pondelok 5. decembra o 16. hodine proti vicemajstrom z Majstrovstiev sveta v Rusku, teda Chorvátsku. Môžeme tak očakávať kvalitný zápas, ktorý prinesie nielen kvalitu a bojovnosť, ktoré oba tímy majú, ale i góly, ktoré rozhodnú o postupujúcom tíme.