Japonsko se může pyšnit svým pokrokem v různých oblastech. Jednou z nich je i stavební inženýrství, které už dlouhá léta zkoumá a vyvíjí způsoby, jak pomoci lidem přežít zemětřesení a navíc nepřijít o střechu nad hlavou. Levitující domy jsou v této zemi realitou.
Japonci bojují proti zemětřesením nejnovějšími vynálezy
Zemětřesení jsou obrovskou hrozbou lidstva. Každý rok postihne ničivá katastrofa tisíce domácností po celém světě a jinak to není ani v Asii, kde se země hýbe prakticky několikrát do měsíce. Posledně tato katastrofa zanechala ničivé škody a vzala životy lidem v Thajsku a Myanmaru. Japonsko není žádná výjimka. Ročně se na jejich území objevuje vysoký počet zemětřesení, což vede zemi k tomu, aby přicházela s řešeními, jak ochránit své obyvatele i jejich majetek.
Ve většině případů přijdou lidé o život právě z důvodu, že na ně padne jistá část budovy nebo se jednoduše celá stavba zhroutí a zasypou je trosky. V takovém případě člověk nemá ani nejmenší šanci přežít. Japonci, známí svou inovativností, již dlouhá léta pracují na tzv. domech, které levitují. Nazývané také „plovoucí domy“, využívají technologii nafukovacích vaků a magnetické levitace, která je speciálně navržena japonskými inženýry tak, aby odolala ničivým zemětřesením.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bizarní toalety v Japonsku: Najednou se k vám přibližuje obrovská strašidelná hlava, zatímco sedíte
Koncepty, které využívají princip levitace
Japonci jsou lídry ve stavebních technologiích, které zahrnují inovace týkající se odolnosti vůči zemětřesením. Překupníkem v tomto směru je společnost Air Danshin, jejíž technologie spočívá na vzduchovém vaku, který se nachází pod domem, a je odolný vůči otřesům. Součástí řešení jsou senzory a kompresor. V případě zemětřesení tento senzor zpozoruje změny a kompresor v co nejrychlejším čase napumpuje stlačený vzduch, čímž se budova mírně nadzvedne (až o tři centimetry) a je tak chráněna před otřesy. Jakmile zemětřesení přestane, vzduch se vypustí a budova se dostane zpět do původního stádia.
S vynálezem přišel Shoichi Sakamoto. Od roku 2005, kdy společnost vznikla, se jim podařilo tento systém zdokonalit. Je třeba uvést, že Air Danshin ve svém vyhlášení z roku 2021 uvedli, že až 30 z jejich domů, které v únoru toho roku musela podstoupit zemětřesení o magnitudě 7,3, nebylo vůbec zničeno.
Další koncept pracuje na základě Maglev magnetické levitaci, která se využívá i při vysokorychlostních vlacích, které v Japonsku běžně jezdí. Na studii pracoval M. Fujishita s jeho týmem a blíže prozkoumali model TMD (Tuned Mass Damper), který by byl vhodný pro dlouhodobou výstavbu takových typů domů, které by dokázaly odolávat otřesům.
ČTETE TAKÉ: Unikátní přírodní jev: Místo, kde se dohromady setkávají písek, sníh a vlny oceánu, můžete navštívit i vy
A co je to vlastně TMD? Jedná se o pasivní zařízení, které kontroluje vibrace a následně zmírňuje dynamickou odezvu konstrukce, kterou postihne externí vliv, v tomto případě jde o zemětřesení. Tato metoda je založena na magnetické nebo elektromagnetické odpudivé síle. Ve zjednodušeném pojetí jde o komplexní využívání magnetického pole, které bez tření dokáže nadzvednout daný objekt. I přes stále více pokročilé technologie není jisté, že i během silného zemětřesení bude budova zachráněna. Japonští inženýři se více přiklánějí k tomu, že technologie je sice účinná, ale při slabších otřesech.
A jelikož jde doba markantně dopředu, můžeme jen netrpělivě čekat, kdy přijde Japonsko znovu s něčím novým nebo s o něco více inovativním způsobem, jak bojovat proti zemětřesením.
Zdroj: construction-property, asme, timesofindia, eu.usatoday, worldofextraordinary