Představte si, že jdete na pohřeb. Očekáváte černé obleky, bílé květiny a smutné výrazy, ale náhle se před vámi ukáže auto s tyčí na korbě a mladou ženou v bikinách. Spustí se hudba, na kterou žena začne u tyče tančit rovnou u rakve nebožtíka. Mohlo by se zdát, že se jedná o popis scény z nějaké černé komedie, ale není tomu tak. Pojďte se s námi na tento bizarní smuteční zvyk podívat.
Kdo nikdy v životě nebyl na pohřbu? Zatímco u nás v Evropě považujeme pohřeb za tichou záležitost hodnou respektu a naše nebožtíky ukládáme uplakaní k věčnému spánku, v některých koutech Asie, jako je Tchaj-wan a části Číny, se pohřeb bere jako oslava života. Čím větší, tím lepší.
Jejich velikost však ukazuje ještě další aspekt. Pokud je pohřeb příliš malý, poukazuje to na fakt, že zesnulý nebyl milován a je tam vysoká šance, že takový malý pohřeb mu přinese smůlu i na onom druhém břehu. Právě pohřební striptérky velmi pravděpodobně přitáhnou na pohřeb velký dav a tím se nebožtíkovi zajistí štěstí.
Zvyk, který vznikl díky pouličním gangům
Celá tato podivná a extravagantní tradice má zajímavý počátek. Tento zvyk vznikl někdy v 80. letech, kdy se do nabízení pohřebních služeb vložily pouliční gangy a začaly nabízet své striptérky za uctivě snížené ceny pro zvýšení návštěvnosti pohřbu. Skvělý marketingový tah, to se musí uznat. Jak už to tak bývá, tak co mělo být původně šokující, se stalo zvykem. A tak dnes tyto striptérky tančí na takzvaných “electric flower cars” a lákají na nebožtíkovo rozloučení návštěvníky. Není to ale samozřejmě nic, co byste viděli na pohřbu pokaždé, jde spíše o výjimečnost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jedna z nejobávanějších pirátů světa byla žena: Prosazovala přísná pravidla a neměla vůbec snadný život
Čínské vládě se odklon od tradic nelíbil
Zajímavé je, že taková Čína je známá svým formálním přístupem ke smrti, úctou k předkům a jistým důrazem na tradici. Pohřební ceremonie mají velký duchovní význam a bývají rodinou důkladně připravené. O to víc pak překvapí, že i tam se tento zvyk na některých místech uchytil. Došlo to tak daleko, že se vláda snažila zvyk vymýtit, a to kampaní, při níž dokonce v některých regionech nabízela odměny za nahlášení osob, které si striptérky na pohřeb objednaly. Díky této kampani je dnes možné pohřební striptérky v Číně vidět málokde.
ČTETE TAKÉ: Jeden z největších obchodních domů světa zel dlouhá léta prázdnotou
Tchaj-wanská tradice proti provokaci
Ale nenechte se mýlit. Také samotný Tchaj-wan, rodná kolébka pohřebních striptérek, občas čelí vlně kritiky a výsměchu z řad tamních obyvatel. Na Tchaj-wanu totiž žije velký počet věřících buddhistů a taoistů, kteří mají hlubokou úctu ke svým předkům a vnímají jistou rodovou odpovědnost. Podle jejich pravidel je běžné u těla nebožtíka například sedm dní bdít a pálit za něj symbolické dary, jako jsou třeba papírové peníze. Tento festival se nazývá Qingming. Jsou to dny, kdy lidé truchlí nad těmi, kteří je opustili. Letos Qingming vychází na 4. dubna. Rodinní příslušníci přinášejí svým nebohým rodinám čerstvé květiny, svíčky či vonné tyčinky, jak je to v Asii zvykem, ale také pohoštění v podobě jídla, například ovoce a další uvařené pokrmy.
V Asii takových bizarních zvyků můžeme najít více. Například v Indonésii každoročně rodiny vykopávají své mrtvé předky v rámci rituálu Maʼnene, oblékají je do nových šatů a chodí s nimi po vesnici. Na Filipínách zase můžete vidět rakve visící na útesech. Filipínci totiž věří, že čím výš se nebožtík zavěsí, tím blíž se dostává k nebi a může nalézt klid i po smrti.
Zdroj: modernexplorer, telegrafi, smithsfh, lithub, rti.org, foreignersintaiwan