Znáte tyto nádherné třešňové květy z Japonska? Objevte kulturu a tradice, které obklopují japonské stromy sakura.
Třeště a jejich květy mají v Japonsku velký kulturní smysl. Slovo sakura (桜 nebo 櫻 či さくら) se dá přeložit jako japonská rozkvetlá třešeň. Z třešňového květu pak stromy produkují nádherné plody třešní, kterým se v Japonsku říká sakuranbo. Toto ovoce ve skutečnosti ale pochází z jiného druhu stromu.
Japonský třešňový kvetoucí strom ale není z této ostrovní země. Pochází spíše z jiných asijských zemí, jako jsou Čína, Korea a Indie. Pouze Japonsko má ale více než 200 vyšlechtěných odrůd této rostliny.
Prohlížení si květin byl jev, který Japonci převzali z Číny během období Heian. Básníci, zpěváci, šlechtici, ale i členové běžných domácností se spojili, aby se kolem sakur shromáždili a ocenili jejich krásu. V průběhu let se strom stal v Japonsku velmi ctěným.
Sakury v Číně reprezentovaly ženské tělo, ale v japonské kultuře tato rostlina nabyla mnohem hlubšího významu. Japonci pozorovali životní cyklus stromů a našli v něm podobnost mezi lidským životem.
Sakury jsou známé díky svým brilantním kvetoucím sezónám, které končí nevyhnutelným pádem květů na zem. Pro Japonce tato režie přirozeného procesu stromu připomíná způsob lidského života, kde jsou vzestupy a pády hlavními prvky.
Kromě metaforického znázornění života mají sakury také hluboké spojení s buddhismem. Podle dharmy byl strom spojován už od 18. století s pojmem „mono no aware“ („empatie vůči věcem“ nebo „citlivost na pomíjivosti“ – japonský výraz pro vědomí pomíjivosti).
Bohatě symbolická sakura sloužila také jako inspirace pro mnoho umělců, kteří své dílo zakládali na japonských třešňových stromech. Od hudebních vystoupení a divadelních her až po úžasné obrazy a hlubokou poezii se podařilo Japonsku vytvořit ochranné známky s mnoha ohledy na japonskou kulturu a tradice.
I dnes je strom používán jako symbol mnoha současných položek. Sakura má zastoupení v podobě vzorů nebo loga na mnoha oděvních doplňcích, nábytku, dekoracích a dokonce i na nádobí.
V Japonsku symbolizuje sakura také mraky. Pomíjivost květů, krása a extrémně rychlá smrt byla často spojována s úmrtností. I z tohoto důvodu je jejich symbolika tak bohatá a jsou používány v japonském umění, mangách, anime a filmech. Známé je také nejen hudební vystoupení určené pro shakuhachi (bambusová flétna) s názvem „Sakura“, ale i několik popových písní.
Sakura je také převládajícím symbolem irezumi, tradičního umění japonského tetování. V tetování se třešňové květy objevují často v kombinaci s jinými klasickými japonskými symboly, jako jsou koi kapři, draci a tygři.
Japonci mají širokou kolekci symbolů, které jsou považovány za nositele štěstí. Symbol sakury je jedním z nejoblíbenějších symbolů štěstí v japonské tradici. Obecně lze říci, že strom má tendenci vyvolat pozitivní odezvu u každého, kdo se snaží spojit se s jakýmkoliv aspektem japonské sakury.
Japonci mají i festival spojený s pozorováním květů. Říká se mu Hanami (花見), což znamená prohlížení květin. Pokud se řekne v Japonsku květina, téměř vždy to znamená květ sakury, někdy také švestkový květ (ale o těch až v dalším článku). Sakury kvetou po celém Japonsku od konce března do začátku května. Na ostrově Okinawa kvetou už od 1. února. Festival Hanami se slaví v podobě venkovních party pod korunami stromů. Slavit se může během dne i v noci. Noční Hanami se nazývá Yozakura (夜桜), což doslova znamená noční sakury. Na mnoha místech, jako například v parku Ueno, jsou za účelem Yozakura dočasně zavěšeny papírové lucerny.
Japonci se o Hanami scházejí v hojném počtu všude tam, kde se vyskytují kvetoucí stromy. Tisíce lidí zaplní parky a pořádají hostiny. Někdy se takové radovánky protáhnou až do pozdních nočních hodin. Lidé si vyhlížejí ta nejlepší místa v parcích někdy dokonce i několik dní až týdnů před Hanami.
ZDROJ: globerove.com