Již v sobotu, 26. dubna 2025, se promění pražský park Hanspaulka v malý kousek jarního Japonska. Jedná se již o šestý ročník této akce a pořádá ji Česko-japonská společnost s podporou Hlavního města Prahy a Městské části Praha 6. Pokud chcete zažít autentický piknik pod rozkvetlými sakurami, tak Hanami 2025 vám to umožní a přinese spoustu zážitků, například v podobě workshopů a autentických japonských pochoutek.
V Japonsku je pozorovaní květů neboli Hanami jedním z nejočekávanějších událostí jara. Sakury jsou totiž symbolem pomíjivosti, života a znovuzrození. Jedná se o událost, kterou lze vysledovat hluboko do minulosti a která v Japonsku, i když v moderní podobě, přetrvala do dnes.
Na návštěvníky Hanami čekají nejen rozkvetlé sakury, ale i možnost poznat autentickou japonskou kulturu, a to prostřednictvím gastronomie, umění a zajímavých interaktivních workshopů.
Na co se můžete těšit? Například na tradiční japonský čajový obřad, na nějž si sice musíte rezervovat čas, ale zažijete tichý, meditativní a autentický moment a budete moci vychutnat nejen skvělý matcha čaj, ale i cukroví.


Pro výtvarníky budou k dispozici také tvořivé workshopy, kde se například budete moci zapojit do vázání dekorativních uzlů ze speciálních papírových šlahounů, zvaného mizuhiki. Co takový uzel může symbolizovat? Pokud je pevný a nerozváže se, tak například pevné pouto, přátelství anebo lásku a ochranu. Tento workshop si pro návštěvníky připravili Capi.mizuhiki.
Čtěte také: Nejkrásnější období je tady: Všude kvetou růžové třešně, symbol Japonska
Chybět však nebude ani tradiční origami dílna, kterou povede Česká origami společnost. Chcete si vyzkoušet, jak se skládá takový květ sakury? Tradiční origami má velmi dlouhou historii a nese v sobě ducha japonské estetiky, kterou si budete moci vyzkoušet v podobě skládání sakury z pěti papírových dílků.

Další stánek nám přinese háčkované panenky a doplňky Amigurumi a barevné kovové bonsaje od umělce Jana Ditricha, jenž se této krásné tvorbě věnuje již čtvrtým rokem. Jeho originální bonsaje mohou oživit váš interiér anebo být krásný originálním dárkem pro přátele.
Tradičně bude na festivalu také Jan Beneš, mistr tamešigiri, který sebou přiveze japonské svitkové obrazy Kakejiku a ručně vyráběné nože, nebo Hiromi Saito, která šije jedinečné textilní suvenýry z látek, dovezených z Japonska.
Své umění nám představí také Barbora Srp Žižková alias Neobara, která se ve své tvorbě inspiruje hlavně asijskou kulturou a kulturní antropologií a Katarina Kratochvílová, která se zaměřuje především na ilustrace s japonskou tématikou a můžete u ní objevit i oblékací hru Dress up: Kissaten nebo čerstvé vydaný komiks “Heart of furin”.


Nedílnou součástí Hanami je pak gastronomie. Těšit se můžete na japonské street food speciality, sladkosti a osvěžující nápoje, a to v podání netopýrky, jež přináší například řemeslné pivo v japonském stylu, nebo sakuráč. Takko Foods pak má v nabídce kvalitní rybí produkty a také různé druhy saké, jež můžete většinou ochutnat jen v restauracích vysoké úrovně. Oproti tomu japonská restaurace Miyabi má 30leté jubileum a bude nabízet například wagyuu karbanátky, wagashi, manju anebo katen.
Ať už si chcete jen přijít odpočinout na deku pod rozkvetlé stromy, nebo zažít kousek Japonska, tak Hanami vám to umožní.
Zdroj: Tisková zpráva, Autorský text, japan.cz