RECENZE: Kniha Lotosový kruh paní Tchan vypráví příběh lékařky, která neochvějně pomáhala ženám

Petra Kubáňová >  |  Aktualizováno
Foto: Asianstyle / Petra

Lisa See je autorkou, se kterou jsem ještě do nedávna neměla tu čest. V momentě, kdy jsem měla za sebou už pár stránek v knize, jsem věděla, že tohle nebude naše poslední setkání. Lotosový kruh paní Tchan poskytuje jedinečný pohled do světa čínské medicíny a co víc, praktikované ženou.

Na začátek bych ráda uvedla, že problematika čínské tradiční medicíny je pro mě zatím moc neprozkoumané téma. Musím však říct, že je velmi zajímavé. Autorka v předmluvě upozorňuje, ať si čtenáři některé praktiky neberou k srdci. Například doktory byli tehdy výhradně muži, kteří ženy podle tehdejších obyčejů nemohli vyšetřit. A to jak zrakem, tak dotekem. Byli skrytí za paravánem a za pomocí tlumočníka ženu teprve vyšetřovali. Jistě si dovedete představit, jak efektivní mohla být taková prohlídka. Proto je příběh paní Tchan tak krásný. Pomáhala ženám tam, kde to nikdo jiný nedělal. Kniha je navíc inspirovaná skutečným příběhem čínské lékařky z 15. století.

Teď už stručně k ději. Tchan Jün-sien, která je dcerou vysoce postaveného úředníka, v útlém věku umírá matka. Společně s otcovu konkubínou a jejím synem je poslaná žít ke svým prarodičům. Oba dva jsou to lékaři. Babička ve své vnučce spatří velký potenciál, rozhodne se jí tedy pomalu zasvětit do tajů ženského lékařství. Jak si jistě dovedete představit, žena s takovými vědomostmi byla v 15. století v Číně, pod silným učením Konfucia, nežádoucí. A s předsudky se bude Jün-sien setkávat celý život.

Pod vedením své babičky, ještě v útlém věku, potkává dceru porodní báby, Mej-ling. Porodní bába bylo jedno z „nečistých“ povolání. Dotýkaly se totiž krve, což bylo pro vyšší vrstvu společnosti nemyslitelné. Babička se společně s matkou Mej-ling, bábou Š’, dohodne, že pro obě dívky bude prospěšné, když se budou přátelit. A tak vznikne přátelství, které bude obě dívky provázet všemi jejich radostmi a strastmi. Více už neprozradím, nechám další odkrývání příběhu na vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Recenze: Kniha Dítě prachu splétá jedno tajemství za druhým v působivý příběh o lásce, válce a odpuštění

Nečekala jsem, že z knihy budu tak moc nadšená. Atmosféra byla úžasná a opravdu jsem měla pocit, jako kdybych příběh zažívala spolu s Jün-sien. Její životní cesta je strastiplná, ale vždy se najde nějaká žena, která ji podporuje a stojí po jejím boku. Celý příběh silně rezonuje už jen tím, že jsem také žena. Věci, kterými si tehdejší ženy musely procházet, se mě stále drží. Od podřazenosti ve společnosti až po, u vyšších vrstev, bolestivé podvazování nohou. Dále mě fascinovaly všechny termíny a postupy, týkající se medicíny. Například, kolik všech možných druhů pulzu uměli tehdy určit. Nebo jak probíhal porod.

Některým čtenářům by se kniha možná mohla zdát zdlouhavá a repetitivní. Já si však myslím, že to celému příběhu dodalo patřičnou, místy pochmurnou atmosféru. Jün-sien se totiž párkrát dostane do slepých situací, ze kterých zdánlivě není úniku.

Pokud jste milovníky čínské kultury nebo ve vás kniha vzbudila zájem, neváhejte a pusťte se do ní. Co se mě týče, jednalo se o náročnější čtení, ale všechen ten čas stál za to. Nebudete litovat.

Zdroj: Autorský text

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.