Festival je každoročním kulturním zážitkem nejen pro Ostravu, ale i návštěvníky z celého Česka, Polska a Slovenska! Ve dvou dnech nám život rozjasnila Japonská gastronomie, hudba, workshopy, přednášky a další různá představení. Podívejte se co vše se na 9. ročníku festivalu dalo zažít!
Základní informace
Japonské dny jsou programově největším festivalem Japonské kultury v ČR. Ten se tento rok konal 18. a 19. října v Ostravě v místní části Zábřeh. Event byl hostován v kulturním domě Akord, který se ukázal výbornou volbou pro letošní devátý ročník. Celý festival zabíral přes 4. patra a suterén. Nebyl moment, kdy by si člověk nenašel aktivitu, která by jej nezaujala. Každou hodinu s výjimkou obědové pauzy účinkujících se konaly až tři různé zážitky.
Pátek 18. října
Dveře Akordu se otevřely pro zájemce v 14:00 a lidé se začali pomalu ale jistě hrnout dovnitř. Mohli si zde první hodinu obejít areál a podívat se na spoustu zajímavých stánků prodávajících od autentických maleb a kreseb až po tradiční Japonské ponožky, nudle, či katany a nože. Od třetí hodiny začaly divadelní představení, workshopy a přednášky. Jedny z prvních byly například přednáška o Japonské rýži a workshop meditace a zenu.
Od 16:00 dále naše redakce navštívila přednášku o neviděných detailech Japonska, herecko-kaskadérskou narativní show Shirō a Démoni od divadla VELES. Dále Hibiki shamisen, což je duo velice talentovaných Japonských umělců. Shamisenisty (shamisen = tradiční japonský strunný hudební nástroj) Ichikawa Hibiki a zpěvačky Mochizuki Akari. Ti zahráli nádherné tradiční písně, vysvětlili jejich původ a nebáli se zapojit i publikum. Poté stejné pódium převzala mladá a nadaná Japonská zpěvačka Mion, která ukázala vlastní tvorbu, ale i známé anime openingy, ke kterým se přidalo se zpěvem i publikum.
V 18:50 pak začalo oficiální zahájení, během kterého se představili sponzoři festivalu a kde se dokonce ukázal i Japonský velvyslanec pro ČR, Kansuke Nagaoka. Ten předal zakladateli Česko-japonského kulturního centra a hlavnímu pořadateli Japonských dnů, Janu Kudlovi, čestné vyznamenání za utužování Česko-japonských vztahů a kultury.
Poté začal hlavní hřeb večera. Úžasná Polská Anime Symphony, která zahrála soundtracky z anime seriálů a filmů, jako například Bleach, One Piece, Attack on Titan, Sailor Moon, Fairy Tail a další. Ti sklidili dokonce dlouhý potlesk ve stoje.
Sobota 19. října
V sobotu se začínalo již z rána, a to představením bojových sportů. Jako první Judo v 10:00, které nám ukázal Ostravský klub Baník. Dále také Jōdō od Sakura dōjō Frýdek-Místek. Dále sporty Aikido, Kyujutsu, Iaidō, Kyudo a další.
Od 14:00 a dále jsme se taky těšili z tradičních Japonských tanců a představení na bicí. Nechyběla opět divadelní představení v podání divadla Kjógen, které nám ukázala dvě starší Japonské frašky, budované převážně na absurdním humoru, natahování scén a repetici.
Během toho si návštěvníci mohli vyzkoušet například workshop kaligrafie, který probíhal oba dny, zajít na přednášku o Japonské whisky a její degustaci, nebo soutěž v psaní haiku a následné předčítání. Dále probíhala přehlídka kimon anebo promítání filmů v pohodlí suterénu, vedle restaurace, ve které měli například i tradiční placky typické pro město Osaka. Po slavnostním ukončení byl hřebem soboty virtuóz a klavírista, Nakamura Tempei.
Závěr
Festival Japonských dnů v Ostravě je neotřelým, zato však velice příjemným šperkem mezi kulturními festivaly v ČR. Akce byla neuvěřitelně záživná a skvěle organizovaná, téměř bez časových skluzů a se skvělými účinkujícími. Působila velice profesionálně a přitom natolik přátelsky a uvolněně. Pevně věříme, že se v budoucnu bude festivalu dařit i nadále a přiláká na svůj v pořadí již 10. ročník další zájemce nejen z Ostravy a okolí, ale celé České republiky, Slovenské republiky a i okolních států. Festival opravdu stojí za návštěvu, vaši pozornost a podporu.
Web a původní program festivalu naleznete zde.
Mockrát děkujeme pořadatelům Japonských dnů za možnost reportáže a doufáme i v další spolupráci.
Další fotografie:
Foto: Veškeré fotografie jsou vlastnictvím Filipa Neráda a redakce Asianstyle
Zdroj: Autorský text