V nejznámějším strašidelném lese světa, kde se snaží lidé ukončit svá trápení, hlídkují už i drony

Lenka Leskova včera
Foto: Jordy Meow, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Aokigahara je místo, při jehož návštěvě nejednomu turistovi přechází mráz po zádech. Japonský les je propletený mnoha legendami, ale také reálnými událostmi. Příroda izolovaná od lidských obydlí je centrem pozornosti a les vyhledávají bohužel nejen ti, kteří mají v plánu odpočinout si na čerstvém vzduchu.

Les, který vyrostl na sopečném povrchu

Les Aokigahara, známý také pod názvem Moře stromů, se nachází přímo na okraji japonské hory Fudži na ostrově Honshu. Vyrostl na lávě, kterou hora Fudži vychrlila během obrovské erupce v 9. století. Rozprostírá se na 30 kilometrů čtverečních.

Les je oblíbeným a vyhledávaným turistickým místem, zejména díky krásné přírodě, rozmanitému ekosystému a nádherným scenériím. Z hlavního města Tokia trvá cesta na toto místo pouhé dvě hodiny. Turisty však v posledních desetiletích místy při návštěvě nemile překvapilo něco, co by možná v lese nečekali, například pozůstatky lidského těla.

Místo skrývající v sobě ta nejsmutnější tajemství a životní příběhy

První věcí, která vám při vstupu do lesa určitě padne do očí, bude cedule určená přicházejícím návštěvníkům. Na ní je napsáno, že je „život vzácný dar, který jsme dostali od rodičů”. Slova pokračují následovně: „Ještě jednou tiše popřemýšlejte nad svými rodiči, sourozenci nebo dětmi. Netrpte sám a požádejte o pomoc.” Toto silné poselství není na tomto záhadném a místy až strašidelném místě jen tak. Les si každý rok vybere jako své rozlučkové místo mnoho lidí, kteří už nemají vůli ani chuť žít. Aokigahara svou odlehlou polohou láká ale také turisty a Youtubery, kteří les s kamerou v ruce prohledávají a vytvářejí z něj atrakci.

Již staletí je les pojen s mnohými pověstmi a je tak znám nejen doma, ale i ve světě. Například v románu od autora Seicho Matsumoto z roku 1960 se hlavní hrdinka na toto místo vydá, aby ukončila svůj život. Kromě toho v roce 2016 na obrazovky přišel film, v němž se hlavní postava vydává do lesa hledat své dvě sestry, které zmizely a nikdo o nich nic neví. Snímek nese název The Forest.

Není žádným tajemstvím, že turisté někdy v lese najdou i o něco méně nepříjemná překvapení než pozůstatky, které někdy vyplaví voda nebo se nacházejí na místě, kde je policie nenašla. Potkat můžete také vyčerpaného a dehydrovaného člověka, který se pokusil vzít si život, ale naštěstí se mu to nepodařilo. Není nemožné natrefit i na oblečení, boty nebo jiné věci, například odpadky, které po sobě lidé v lese zanechali.

Drony, které pomáhají lidem

Japonsko se s problémem snaží bojovat a zachránit tak co nejvíce životů. Kromě cedule se na místě nacházejí také kamery, vyšší zábradlí a též se mluví o častějších policejních hlídkách. Přesto bohužel není možné zabránit každému incidentu. I když místní úřady a policie místo pravidelně navštěvují a hlídají, někteří lidé se pro onen smutný čin rozhodnou v noci, kdy je pro lidské oko téměř nemožné cokoliv spatřit. I z tohoto důvodu se země rozhodla pro drony, které s tmou nemají žádný problém.

Prefektura Yamanashi proto představila rázný krok a v roce 2024 úřadům se sledováním okolí dopomáhají kromě běžných pomocníků také výše zmíněné drony, jejichž úkolem je mapovat okolí. Tyto stroje dokáží monitorovat tepelné stopy člověka a tím jej identifikovat, a to i mezi hustou vegetací. Jakmile dron zjistí, že se osoba pokouší o něco, co by mohlo dopadnout špatně, další dron vyšle nahranou hlasovou zprávu a vyzve daného člověka, aby vyhledal pomoc a vrátil se zpět na stezku. V případě potřeby je na místo zaslán pracovník, který této osobě pomůže.

Zdroj: CNN, Asahi, Mainichi, Japan-travel

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.