Čína je země, která se výzev nebojí. Nyní si Číňané umínili, že postaví vlastní jadernou elektrárnu, a to rovnou na Měsíci. Jejich plány jsou opravdu odvážné, protože svůj záměr chtějí stihnout do roku 2035. Nejprve ale prozkoumají povrch Měsíce, protože chtějí v roce 2030 vyslat do vesmíru své astronauty.
Čína nejspíš spojí síly s Ruskem
Čína má ohledně spolupráce s Ruskem do budoucna obrovské plány. Včera potvrdila, že plánuje na Měsíci postavit jadernou elektrárnu, která bude poskytovat potřebnou energii Mezinárodní lunární výzkumné stanici (ILRS). Všechno by se mělo stihnout do roku 2035. Tyto smělé úmysly byly představeny členy budoucí Chang’e-8 mise, která by měla celý čínský vesmírný program posunout na zcela novou a vyšší úroveň. Čína se totiž chce stát velmocí i v tomto prostoru. Společné plány už loni odhalili i členové Roscosmu (ruská vesmírná agentura).
Vybudování základny na Měsíci
Čínský vesmírný program by měl být spuštěn v roce 2028 a do roku 2030 plánují Číňané vyslat do vesmíru i své astronauty. Na Měsíci vybudují stálou základnu, která by měla disponovat i personálem a zaměstnanci. Mise začne v roce 2028 a v prvotní fázi bude zaměřena na průzkum možných energetických zdrojů, který je potřebný pro úspěšné postavení základny.
Zdrojem energie se stanou solární pole, která se rozmístí na Měsíci společně s náležitostmi jako jsou potrubí a kabely, které dovedou energii až do základny. Jakmile bude základna postavena a připravena k provozu, Čína plánuje z tohoto místa vyslat různé mise, které se budou soustředit na prozkoumání jiných planet sluneční soustavy.
Čínský projekt jako základ pro další rozvoj a zkoumání vesmíru
Plány spojené s budováním čínské základny na jižním pólu Měsíce jsou dost podobné ambicím, které má NASA Artemis. I jejich cílem je vyslat astronauty amerického původu na Měsíc. Stihnout by to chtěli do konce roku 2025.
Čína se neprozkoumaného území ve vesmíru vůbec nebojí. Kromě elektrárny a základny totiž plánuje vytvořit projekt nazvaný 555 Project. Do tohoto projektu pozve 50 zemí světa, 500 mezinárodních vědeckých institucí a také 5000 zahraničních výzkumníků, kteří dostanou možnost připojit se k základně ILRS a přispět k výzkumu. Pokud se Číně opravdu podaří tento významný krok a v budoucnu postaví jadernou elektrárnu na Měsíci, tento čin se zcela jistě zapíše do dějin.
Zdroj: Independent, Reuters, Metro, Odt