Technologický vývoj a pokrok nikdo z nás nezastaví. V Thajsku policistům pomáhá první AI robot, který dokáže detekovat hrozbu zabudovanými kamerami, zatímco v Číně společně s běžci běhali během víkendu také humanoidní roboti. Některým z nich se podařilo dostat až do cíle.
Půlmaraton, který se zapíše do dějin díky účasti humanoidních robotů
Minulý víkend Čína znovu dokázala, že její technologický pokrok je velmi výrazný. V hlavním městě Číny v oblasti Yizhuang se konal půlmaraton. A čím se lišil od těch ostatních? Tisíce běžců z řad lidí doplnilo 21 humanoidních robotů. Byli to roboti různých typů, velikostí, tvarů a rychlosti. Výtvory předních čínských společností měřily od 1,2 metru až po téměř 2 metry. Nechyběla ani verze ženského humanoid robota, který měl opravdovou podobu ženy – byla oblečená a měla ženskou tvář, která se dokáže usmívat a mrkat.
Pokud jste si mysleli, že roboti jsou již dopředu na tak dlouhý běh naprogramovaní a nepotřebují fyzicky ovládat, není to pravda. Po celou dobu půlmaratonu na ně dohlížely týmy navigátorů, inženýrů a vývojářů, kteří své běžce ovládali a pomáhali jim k lepšímu výkonu. Zatímco běžci z masa a kostí museli dodržovat oficiálně stanovená pravidla půlmaratonu, za mantinelem platily jiné podmínky. Například potřeba výměny baterie, ale i jiné technické závady a problémy. To vše mohly týmy zkontrolovat, popřípadě opravit, na několika zastávkách určených speciálně pro tyto náležitosti.
Který robot vyhrál?
Vítěz nese jméno Tiangong Ultra a je tím nejlepším z nejlepších humanoidních robotů, kteří se běhu zúčastnili. Do cíle se dostalo dohromady jen šest robotů. Běh se uskutečnil na trati dlouhé 21 kilometrů. Za cílovou čáru se vítězný robot dostal za dvě hodiny, 40 minut a 42 vteřin, díky čemuž vyhrál první místo. Vítěz váží 52 kilogramů a měří 1,8 metru. Pro srovnání – běžný muž, který půlmaraton vyhrál, zaběhl tuto trasu za hodinu a dvě minuty. Domů si ceny odnesli i ostatní trenéři robotů, například za mimořádnou vytrvalost, ale i nejlepší způsob chůze a nejinovativnější formu.
Přípravy na běh trvaly měsíce
Tang Jian, technický ředitel centra, si myslí, že jejich robot vyhrál primárně díky dlouhým nohám a dobrému algoritmu, který dokáže skvěle napodobit běh člověka, což přispělo k jeho rychlosti. Zbytečné prostoje nevznikaly ani kvůli častým výměnám baterií. Ty se měnily jen třikrát. Někteří roboti se trápili už v začátcích, upadli u startovací čáry, naráželi do zábradlí a jiných překážek, nedokázali sami vstát a pokračovat v boji o první místo.
Přípravy na půlmaraton zabraly týmu téměř osm měsíců. Spočívaly v různých testech. Bylo například třeba zaměřit pozornost na váhu robota, která se musela zredukovat. Dále bylo důležité zabránit přehřívání a nechybělo ani celkové odpružení. V neposlední řadě vsadili vývojáři i na prodloužení robotových nohou.
Zdroj: Apnews, Theguardian, Reuters, Asiatimes