Kavárny se zvířátky se staly celosvětovým fenoménem. V dnešní době už však nejde jenom o kočky a pejsky, jak je u nás zvykem. Dnes si představíme několik kavárniček v Asii, ve kterých najdete například mývaly, sovy, nebo dokonce i surikaty. Řekneme si ale něco i o jejich etické stránce a jestli stojí za to je navštívit.
Tento fenomén vznikl v roce 1998 na Tchaj-wanu a soustředil se na kočičky a pejsky. O té doby se rozšířil do celého světa. Vždyť už i u nás najdete skoro v každém větším městě kočičí nebo psí kavárny. V tomto případě se však jedná o domestikovaná zvířata, která jsou na lidi vesměs zvyklá. Ve světe se však objevují kavárny, které za společníka při kávičce nabízejí například sovy nebo ježky, což vyvolává otázku, zda nejsou tato, z podstaty divoká zvířata, vystavována přílišnému stresu.
Soví kavárny: Pták do klece nepatří
V Japonsku najdete sovích kaváren opravdu hodně, nehledě na to, že Japonci sovy milují i jako domácí mazlíčky. Věří totiž, že sova je symbolem štěstí a moudrosti. Sovy jsou samozřejmě také oblíbené i pro svůj roztomilý vzhled. Jak už však bylo zmíněno, tyto kavárny vzbuzují etické otázky. Sovy jsou noční ptáci, kavárny jsou však otevřeny pro veřejnost přes den, lidé si je mohou hladit a fotit se s nimi. Po celou dobu interakce jsou sovy připoutány k bidýlkům, což je samozřejmě nutné i z bezpečnostních důvodů.
Mnoho kaváren tvrdí, že po každé rezervaci dopřejí sovičkám chvilku oddechu a klidu. Prý s nimi chodí i ven a na vodítku je nechají se proletět. Pravdou však na zůstává, že sova není domácí mazlíček, a starat by se o tato majestátní zvířata měl opravdu jen odborník.
Kavárny s mývaly: Chundelatí zlodějíčkové, kam se jen podíváte
Bohužel, mývalové patří taktéž ke zvířátkům, která v těchto kavárnách nejsou zrovna spokojená. Jsou oblíbení pro svou zvídavou a neposednou povahu, a buďme upřímní, kdo by si takovou nadýchanou kuličku nechtěl pomazlit. Faktem ale je, že mýval je divoká šelma. I po jisté době domestikování může být stále divoký a nevyzpytatelný. Jižní Korea se snaží s tímto problémem něco dělat, nejen mývalové jsou tedy už proti špatnému zacházení v těchto kavárnách chráněni. Všechny kavárny, které vystavují exotická zvířata, musí mít zaregistrovaný status zoo nebo akvária, podle toho, jaká zvířata přechovávají.
Ježčí kavárny: Nechejme je raději spinkat
Pokud vám někdy po zahradě pochodoval ježek, určitě víte, že se jedná o nočního tvorečka. Rušná atmosféra kaváren, ve kterých se jich neustále někdo dotýká, jim nedělá dobře. Nehledě na to, že tam většinou najdete i ostrá světla. V Tokiu existuje síť kaváren, kde si na jednom místě můžete pomazlit ježky, činčily a třeba i vydry. Otázkou ale zůstává, jestli jsou takové podmínky pro zvířata vhodné, a zda jim nepřináší zbytečnou újmu.
Problematika zvířecích kaváren je rozsáhlá a člověk se občas nestačí divit, s čím vším jsou majitelé schopni přijít. Je na každém z nás, jak situaci posoudíme a kam se jako turisté a milovníci zvířat rozhodneme vydat. Existuje například mnoho kaváren, které fungují jako útulky, zejména ty s kočičkami či pejsky. Přijdete, dáte si dobré kafe či moučník a pokud vám do oka padne nový parťák, můžete si ho rovnou osvojit.
Zdroj: Autorský text, Thenewyorktimes, Seiseninternationalschool, Traffic, Navigatio, Nippon, Tripadvisor, Thedodo, Cnn