Kvíz: Otestujte své znalosti asijských písem

Foto: Envato / wikornr

Asie je nejen bohatá na kulturu, historii, ale i na systémy písem. Věděli jste, že v samotné Asii najdete nejen známé čínské znaky, korejský hangul a indické dévanágarí? Systémy, která mají rozmanité historické pozadí, často unikátní příběh anebo vychází z kulturních specifikací.

Hangul, korejský systém, který vznikl v polovině 15. století, a to z iniciativy krále Sedžonga Velikého. Chtěl, aby písmo bylo dostupné pro všechny, což čínské znaky, které se v té době používaly, nesplňovaly. Byly moc složité a vládli jimi jen učenci. Navíc nekorespondovaly s fonetickou strukturou korejštiny, a tak byli obyčejní lidé limitováni. Hangul tak umožnil pozdější masovou gramotnost. Unikátností tohoto písma je jak jeho vědecká, tak systematická struktura, protože každý jednotlivý znak odpovídá konkrétnímu zvuku.

Zjistěte, jak dobře znáte asijská písma

Asie je svojí rozlohou největší, nejlidnatější a nejosídlenější světadíl. Věděli jste, že na své rozloze hostí 48 států a ačkoliv se to zdá až neuvěřitelné, pyšní se obrovskou škálou písem, které se dodnes užívají? Všichni jistě znáte korejský hangul, čínské znaky a nebo japonské písmo. Dokážete je však rozlišit?

Foto: Envato / ABBPhoto

1 / 8

Toto písmo nepoužívá mezery a vzniklo ve 13. století z indických písem.

 

Foto: Scarachus, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

2 / 8

Toto písmo pochází ze státu, jež sebou nese přezdívku země modrého nebe a pyšní se druhou z největších pouští na zemi.

 

Foto: Anand.orkhon, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

3 / 8

Toto písmo původně vzniklo v Číně, ale využívá se oficiálně v jiné zemi. V moderním jazyce se tento druh písma používá společně s hiraganou a katakanou.

 

Foto: JMPerez, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

4 / 8

O jaké písmo na obrázku se jedná? Toto písmo spatřilo světlo světa díky jednomu králi, který chtěl, aby jeho poddaní uměli číst a psát a věděl, že písmo, které dosud jeho země používala, bylo příliš těžké.

 

Foto: metalslick, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

5 / 8

Jedná se o písmo, jež se vyvinulo ze staršího písma, jménem brahmí a přezdívá se mu písmo města bohů. Jsou pro něj charakteristické horizontálními čáry nad jednotlivými znaky.

 

Foto: Psubhashish, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

6 / 8

Jedná se o písmo, které ovlivnilo množství jiných slovanských jazyků. Původně mělo více než 40 znaků a využívají ho například v Rusku.

 

Foto: M. Adiputra, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

7 / 8

Písmo pochází z regionu v Jihozápadní Číně. Této zemi se někdy přezdívá Střecha světa. Vznik tohoto písma se datuje do 7. století.

 

Foto: Chrstopher J. Fynn, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

8 / 8

Toto písmo má tisíciletou tradici, hluboký kulturní a historický význam a ovlivnilo mnoho dalších systémů písma v celé východní Asii. Je považováno za velmi složité a vyvíjely se z jednoduchých kreseb až do složitých ideogramů.

 

Foto: White whirlwind, CC0, via Wikimedia Commons

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 79%

0%

Oproti tomu indické dévanágarí má své kořeny opravdu hluboko v historii. Vychází totiž stejně jako mnoho jiných indických písem z Bráhmí, které je známe již od dob císaře Ašóky, který vládl od roku 273 přibližně do roku 238 př. n. l.

ČTĚTE TAKÉ: Písmo, které nahradilo čínské znaky a učenci ho dlouho bojkotovali a jak vlastně vznikl hangul

A právě čínské znaky, které patří k těm nejstarším používaným systémům na světě, se můžou pyšnit titulem nositele hlubokých kulturních a filozofických významů. První a nejstarší znaky se datují dokonce až k dynastii Šang. Ačkoliv začínaly jako znaky na kostech sloužících k věštění, postupně se s každou následující generací vyvíjely. Každá dynastie totiž přinesla nějaký kousek sebe. Ať už to byly nástroje anebo nové skripty.

Zajímavostí je, že čínské znakové písmo se stalo i kreativním jazykem umělců a nástrojem meditace pro filozofy a učence. Toto umění se označuje jako kaligrafie, a i když žijeme v digitální době, stále v sobě nese kouzlo starých dob, kulturní dědictví, a hlavně inspiraci pro nové generace. Ale věděli jste, že své písmo má třeba i Laos, Maledivy anebo Tibet?

ZKUSTE TAKÉ NAŠE DALŠÍ KVÍZY:

 – Zjistěte, zda jste expertem na Asii a objevte její tajemství a zajímavosti
Zjistěte, jak dobře se vyznáte v tradičních oděvech Asie
Zjistěte, jak dobře znáte vlajky Jihovýchodní Asie

Zdroje: britannica, nihaoma-mandarin, archchinese, researchgate

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.