Chrám Sensódži je chloubou Tokia. Jeho magičnost a tradičnost jsme zažili na vlastní kůži

Lenka Leskova
Foto: Asianstyle / Viet Tran

Majestátní červený chrám, který se tyčí v oblasti Asakusa v Tokiu, určitě nepřehlédnete. Patří mezi ty nejkrásnější i nejnavštěvovanější buddhistické chrámy v Japonsku. Chrám skrývá nádherná zákoutí a je s ním spojena i legenda. My jsme toto magické místo navštívili dokonce několikrát.

Historie chrámu a legenda spojená s bohyní

Chrám Sensódži vznikl v roce 645 našeho letopočtu a je nejstarším chrámem ve městě Tokio. Zajímavostí je, že se s chrámem pojí i legenda, která sahá do roku 628. Hovoří o dvou bratrech, kteří pracovali jako rybáři. Právě jim se podařilo na dnešním území řeky Sumida zahlédnout obrovskou zlatou sochu. I když se více pokusy snažili sochu Kannon vrátit zpět na místo, kde ji našli, opakovaně se k nim vracela. Kannon je bohyní milosrdenství a magicky se pojí s tímto místem.

Kolem roku 1600 dostal chrám podobu rodinného chrámu, který měl sloužit šógunovi Tokugawa jako duchovní ochrana před potencionálními útočníky, kteří mohli město napadnout ze severovýchodní strany. V 10. a 11. století se místo stalo vyhledávaným chrámem vlivných samurajů. Právě oni se chrám rozhodli nakonec přestavět a rozšířit. Chrám bohužel během náletů za druhé světové války utrpěl obrovské škody, ale v současné době je plně zrekonstruován.

Chrám a jeho okolí se rozprostírá na obrovské ploše a je prakticky nemožné projít za jeden den úplně všechno. My si ale dnes představíme místa, která vynechat určitě nemůžete.

Mohutná brána a ulice plná obchodů

Velká brána vedoucí ke chrámu nese pojmenování Kaminarimon (Thunder Gate). Je to hned první věc, při které se zastaví snad každý turista, aby se při ní mohl vyfotit. Tato brána je také symbolem Tokia a váží 700 kilogramů. U brány se nachází také obrovský červený lampion, který zdobí tento vstup. Hlavní branou chrámu je ale Hozomon, jejíž vznik se datuje do 10. století, ale tak jako ostatní části i tato brána byla již mnohokrát přestavěna a opravována. Hozomon hlídají dvě obrovské sochy. V zadní části soch naleznete pár obrovských slaměných sandálů waraji, který váží 2 a půl tuny.

ČTĚTE TAKÉ: Unikátní přírodní jev: Místo, kde se dohromady setkávají písek, sníh a vlny oceánu, můžete navštívit i vy

V okolí chrámu je poté ještě pagoda, malá zahrádka, cesta vedoucí k Mega Don Quijote a zdálky jde vidět Tokyo SkyTree. A pokud byste chtěli sledovat Sensódži z vyhlídky, ideální volbou je Asakusa Culture Tourist Information Center, tedy turistické centrum hned naproti Kaminarimon. Stačí vyjet výtahem nahoru, je to zdarma a opravdu se tento výhled vyplatí.

Cesta k chrámu vede skrze Nakamise. Je to ulice plná suvenýrů a dalších obchůdků. Jedná se o jednu z nejstarších obchodních ulic v Japonsku, kde se nacházejí stánky převážně s občerstvením, které jsou pro tuto oblast jedinečné a tradiční. Má přibližně 200 metrů a vede od druhé brány chrámu, Hozomon. Kromě suvenýrů máte možnost pořídit si například i skládací vějíře, yukaty, mini katany a mnoho dalších japonských symbolů.

Omikuji – čeká na vás štěstí, nebo přesný opak?

S místem se pojí i ​​omikuji, v překladu jde o malé pásky papírů, které na sobě nesou předpovědi. A ty se týkají buď štěstí nebo smůly, které vás můžou postihnout. Tyto papírky s věštbou na vás čekají v mnoha jazycích, ne jen v japonštině. A protože lidé rádi zjišťují, co je čeká, jsou opravdu velmi oblíbené. Pokud ale náhodou zjistíte, že k vám nepřišlo štěstí, nezoufejte. Stačí, když tento papírek o něco omotáte a necháte špatnou karmu a energii jednoduše odejít. U chrámu se nacházejí místa, kde tyto papírky lidé hromadně obmotávají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tajemná legenda spojovaná se samuraji: kruté rituály na dívkách děsí celé generace

Místo plné kulturních zážitků

V okolí chrámu se každoročně konají různé festivaly a akce. Mezi největší festival patří Sanja Matsuri, který se koná každý rok v květnu a pojí se se svatyní Asakusa. Festival trvá 4 až 5 dní. V srpnu máte možnost zúčastnit se Asakusa Samba karnevalu, který barvami zaplňuje celé město. Nesmíme vynechat ani Hagoita Market, kde máte možnost zakoupit dřevěná pádla, která lze využít při tradiční japonské hře nazvané hanetsuki. Tento festival můžete navštívit v prosinci.

Praktické informace, pokud se chrám rozhodnete navštívit

Jelikož jde prakticky o nejnavštěvovanější chrám v Japonsku, během sezóny si tuto památku až tak neužijete. My jsme měli to štěstí a chrám jsme navštívili i v období covidových opatření, kdy se nám naskytla možnost nafotit opravdu nádherné scenérie. Nejlepší čas na návštěvu chrámu je brzy ráno nebo pozdě v noci, třeba od 22 hodin, kdy už místo opustí většina turistů. Stejně jako drtivá většina japonských chrámů a svatyní je i Sensódži samozřejmě zdarma, příspěvky jsou dobrovolné. Také jsou hned vedle chrámu velké čisté toalety zdarma.

A jak se tam dostat? Chrám se nachází jen pár kroků od stanice Asakusa, kam jezdí linky metra Asakusa, Ginza a také Tobu vlaky. K chrámu se dostanete jak linkou tokijského metra, tak i metrem z Šindžuku.

Zdroj: Autorský text, Viet Tran / Asianstyle, Japan-guide, Gotokyo, jrailpass, matcha-jp

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.