S problémem plastů se potýká celý svět. O to horší je fakt, že se tyto plasty nacházejí doslova všude, a to i v mořích a oceánech. Japonští vědci ale nezahálejí a dlouhá léta pracují na inovativním způsobu, který by boj s plasty zjednodušil. Nyní přišli s plastem, který se dokáže sám rozložit, a to opravdu expresně rychle oproti jiným plastům.
Japonští vědci z RIKEN vyvinuli nový typ plastu, který by měl být stejně odolný při denním používání, ale s jednou změnou. Nebude trvat desítky let, než se rozloží. Tento plast se rychle rozkládá právě ve slané vodě a nenechává žádné nebezpečné výměšky. Takový nový druh plastu má obrovský potenciál při boji proti znečištění.
Plast, který se ve slané vodě sám rozloží
Už jen jakýkoliv obal, ať už jde o obal ze sušenky, lahve, ve které jsme měli vodu, nebo jakýkoliv jiný plast, který venku vyhodíme, zůstane v přírodě opravdu dlouho, běžně desítky let či staletí, než se úplně rozloží. Jakmile se tak stane, z plastu i přesto zůstávají maličké mikroplasty, které se nacházejí téměř všude. Mají méně než 5 mm a nacházejí ve vodě i v ovzduší. V Asii je také běžnou praxí, že v obchodech naleznete například zeleninu zabalenou do plastů. Ale ne tak jako u nás. Zabalen je jeden kus citrónu či jedno jablko zcela samostatně. A ne jen to. Existují také obaly, které v sobě skrývají další obal, například u sladkostí.
Vědci ale přišli s řešením. Jde o supramolekulární polymery. Ty jsou dostatečně silné na to, aby byly pevné při používání, ale jsou vytvořeny tak, aby se dokázaly rychle rozložit a nevylučovat toxické prvky. Po zkouškách vědci zjistili, že materiál je opravdu pevný, průhledný a dokonce nehořlavý. Po ponoření do slané vody se plast celý rozpustil, trvalo to jen 8 a půl hodiny.
Prospěšný pro přírodu
I když se některé biologicky rozložitelné plasty stále spojují s možností, že mohou zanechávat jisté škodliviny, tento nový materiál se rozkládá na dusík a fosfor, což je velmi prospěšné, a to hlavně pro rostliny. Pokud by však těchto látek bylo příliš mnoho, mohly by narušit rovnováhu v životním prostředí, a tak vědci navrhují recyklaci provádět ve specializovaných skládkách ve větším množství.
Tento nový plast je výsledkem práce, která trvala tři desetiletí. Za výzkumem stojí pan Takuzo Aida, vědec z Emergent Soft Matter Function Research Group v centru RIKEN v Japonsku. Vpřed ho tlačil pocit naléhavosti, která se pojí s budoucností naší planety. Tato průlomová japonská inovace může přivést náš svět k lepší a zelenější budoucnosti, s čímž se pojí i výrazný pokles celkového znečištění plasty, které ubližují nám, zvířatům a také celkově přírodě a planetě jako takové.