Jaro už pomalu klepe na dveře a s ním přichází i období velkého úklidu. Pravděpodobně si už teď lámete hlavu nad tím, jak všechno stihnout. Pokud hledáte inspiraci, čím osvěžit svůj interiér, možná máme pro vás řešení v podobě stále oblíbenějšího stylu Japandi.
Japonský minimalismus a skandinávská útulnost
Japandi je kombinace skandinávské útulnosti a pohodlí s japonským minimalismem a skromností. Styl, který vznikl poměrně nedávno, si už stihl získat řadu příznivců. Dokonale v sobě spojuje krásu s funkčností. Integruje spolu japonskou filozofii wabi-sabi a dánské hygge.
Wabi-sabi je dlouhá staletí nedílnou součástí japonské kultury. Vychází ze zenového buddhismu a zakládá si na kráse nedokonalosti, jednoduchosti a harmonii s přírodou. Typickým příkladem wabi-sabi jsou například tradiční japonské zahrady, svatyně, chrámy nebo čajové obřady. Pravého ducha wabi-sabi zažijete během procházky přes historii dýchající Kjóto.
O to, aby interiér nepůsobil příliš chladně, se postará Hygge, a vnese do něj útulnost a teplo domova. Váš příbytek bude díky přidané esenci z hygge příjemným místem, kam se budete rádi vracet a trávit v něm čas.
Přírodní materiály, jednoduchost a neutrální barvy jsou klíčové
Japonský i skandinávský styl kladou důraz na přírodní materiály, udržitelnost, jednoduchost a neutrální barvy. Používají se zejména přírodní suroviny jako jsou dřevo, kámen, bambus, ratan, vlna a len. U obou stylů se přikládá velký význam i kvalitě řemeslných prací a použití čistých linií. Nezastupitelnou roli mají také rostliny, vhodné osvětlení, velká okna a propojení interiéru s exteriérem.
Spojením hygge a wabi-sabi se vytvořil osobitý styl, který si vzal to nejlepší z obou filozofií a spojil je do jedinečného celku. Pokud toužíte po vzdušném prostoru, kde všechno bude mít své místo a účel, a každý kousek nábytku či doplněk vám bude dělat radost, Japandi je pro vás to pravé. Skvělým doplňkem pro milovníky minimalismu a zelených rostlin jsou řasokoule. Na první pohled zaujmou svojí svěží barvou a tvarem, bonusem je jejich snadná údržba.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řasokoule marimo, krásný a nenáročný domácí mazlíček. Při správné péči mohou žít desítky let i u vás doma
V dnešní uspěchané době se čas stává stále cennější komoditou. Pokud vám úklid zabírá spoustu času, unavuje vás už jen jeho samotná představa a drahocenný prostor doma si ukořistili věci, které jste již dlouho nepoužili, je načase vaši domácnost přeorganizovat. S tím vám může pomoci Danshari, koncept, který se skvěle doplňuje s Japandi.
Pokud vám momentálně představa kompletního přeorganizování vaší domácnosti připadá nesplnitelná, začněte postupně. Vyzkoušejte si přetřídit komodu či menší šatník. Danshari neznamená zbavit se všech věcí, které máte rádi. Necháte si jen ty, které opravdu potřebujete k plnohodnotnému fungování. Zbytek věcí je třeba probrat. Ideální je si na začátku úklidu věci rozdělit do tří skupin. Na věci, které si necháte, darujete nebo zrecyklujete do separovaného odpadu. Danshari vás odnaučí shromažďovat věci a tím získáte prostor, ve kterém se budete cítit dobře. Úklid bude jednodušší a vy budete mít více času k odpočinku, na své záliby nebo k čtení článků na AsianStyle.
Zdroj: autorský text, infinitidy, gltjp, thespruce