Jaké bájné bytosti můžeme potkat v Jižní Korej (část 2)

Simona Šramová
Foto: Canva / kstudio

Korejský poloostrov je domovem řady zajímavých legend, které se po staletí předávají z generace na generaci. Některé z nich jsou fascinující součástí příběhů populárních korejských dramat. Ve druhém díle nahlédneme do světa mytologických draků, lvů a třínohých vran.

Nejuctívanějším korejským mýtickým tvorem je Yong (někde také Ryong nebo Mireu). Jedná se o korejskou verzi draka. Název se liší podle regionu a časového období. Má specifický vzhled: jelení rohy, velbloudí srst, králičí oči, prasečí nos, kozí vousy a kravské uši. Krk a záda jsou pokryty 81 hadími šupinami, tlapy jsou tygří se čtyřmi sokolími drápy (tolik se liší od čínských a japonských draků) a mají kapří ocas. Je to dobrotivý vodní tvor, který se zdržoval v blízkosti velkých vodních ploch. Podle legendy měla každá korejská vesnice svého draka. Pokud měl štěstí, znamenal pro vesnici, která se živila zemědělstvím, velkou prosperitu, protože jim přinášel déšť. Drak symbolizoval moc, sílu a autoritu. Mnoho králů prý pocházelo z draka, který se také nachází na rouchu dynastie Joseon na přední a střední straně hanboku.

Korejští draci ztělesňují moudrost a inteligenci. Jsou považováni za strážce vědění a moudrosti. Často jsou zobrazováni s perlou v tlamě, která představuje osvícení a snahu o poznání. Jsou ochránci buddhismu. Spojení draků s vodou a nebesy představuje rovnováhu mezi pozemským a duchovním světem. Existují tři druhy draků: majestátný Yong, jemný Yo a pozemský Kyo. Yong je nejmocnější a nejmajestátnější. Dokáže ovládat oblohu, takže symbolizuje sílu a ochranu. Yo nemá rohy jako Yong. Je také známý jako Drak oceánu, kde sídlí a představuje mír a moudrost. Má přátelskou povahu a přináší štěstí rybářům a námořníkům. Drakem hor je Kyo, který žije v horách a lesích. Věří se, že přináší zemi hojnost. Symbolizuje vitalitu, plodnost a prosperitu.

Za nejkrásnější korejské bájné stvoření je považován Haechi (Haetae). Je to druh zvířete, který žije v pohraničních oblastech. Podle legend má svalnaté tělo s ostrými šupinami, zvon a roh. Podobá se lvu, koze a jednorožci. Živí se listy moruše, potravou božstev. Za dynastie Joseon se věřilo, že chrání před požáry a přírodními katastrofami. Soudí a dokáže rozeznat dobro a zlo, takže je symbolem spravedlnosti a morálního řádu. Na svůj roh nabodává zločince a podle legend poslouchá pouze krále. V roce 2008 se jeho roztomilá verze stala oficiálním symbolem města Soulu. V Soulu je všude: v parcích, na stanicích metra i v muzeích. Je považován za jedno z nejoblíbenějších zvířat korejského folklóru. Kromě korejské mytologie se s tímto zvířetem setkáme i v čínské a japonské mytologii. Haechi hraje v akčním webovém komiksu The God Of High School z roku 2020.

Nejhravějším korejským mýtickým tvorem je Daltokki. V kulturách po celém světě si lidé všimli, že na Měsíci jsou krátery podobné zajíčkům. Také v Koreji kolují pověsti o mytologických tvorech žijících na Měsíci, které pojmenovali daltokki: měsíční králíci. Představují bohatství, sílu a plodnost. S tímto zajícem je spojena legenda pocházející z buddhistického vlivu, která se vypráví během svátku Chuseok, kdy prý Měsíc svítí nejjasněji a je také nejplnější. Legenda vypráví o vesnici, kde žili a společně si hráli zajíc, liška a opice. Jednoho dne se Velký nebeský císař rozhodl vyzkoušet věrnost zvířat. Sestoupil z nebe jako žebrák a požádal zvířata, aby mu každé přineslo něco k jídlu. Zvířata okamžitě přispěchala žebrákovi na pomoc. Liška se vrátila s rybou. Opice přinesla ovoce. Zajíc mohl přinést jen trávu. V rozpacích nad svou chudou obětí zapálil nasbíranou trávu a vrhl se do plamenů, aby z ní žebrák měl co jíst. Zajícův čin Velkého císaře tak dojal, že vzal zajíce s sebou na Měsíc, aby mu dělal strážce, a obklopil ho kouřem jako připomínku zajícovy ušlechtilé smrti. V některých příbězích jsou na Měsíci dva zajíci, kteří společně připravují rýžový koláč. Zajíc je symbolem korejského lidu od roku 1988. Představuje symbol síly a nahradil krvežíznivého tygra

Nakonec si povíme něco o korejském mytologickém stvoření, o kterém se věřilo, že je silnější než drak, Samjoko. Jedná se o třínohého havrana, který byl symbolem dynastie Goguryeo. Podle legend žila vrána na slunci. Její tři nohy symbolizují rovnováhu a harmonii. Ztělesňuje sílu, moudrost a laskavost. V legendách působí jako posel mezi bohy a lidmi. Nejstarší vyobrazení třínohé vrány lze spatřit na neolitické keramice čínské kultury Jang-šao. Předpokládá se, že provázela císaře Jimmua na jeho cestě do Japonska. Samyoko se dodnes vyskytuje v různých uměleckých formách a kulturních projevech. Objevuje se také v dramatech, televizních seriálech, filmech a mnoho tuzemských firem ji má ve svém logu. V roce 2008 se uvažovalo o tom, že třínohá vrána nahradí na státní pečeti fénixe. Tuto vránu najdeme i v současném znaku jihokorejského fotbalového týmu Jeonbuk Hyundai Motors.

Korejské mýty a legendy, jejichž historie je stejně dlouhá jako historie Korejského poloostrova, se postupem času rozrůstají a je jich mnoho. Pokud jste fanoušky korejských dramat a filmů, pravděpodobně znáte některé korejské legendy s nadpřirozenými příběhy. Skutečná legenda, která se skrývá za inspirací, však může být často zcela jiná a mnohem pochmurnější. Není ale úžasné, kolik zajímavých mýtů a legend Korea nabízí?

Zdroj: 90daykorean.com, koreabyme.com, mythlok.com, oldworldgods.com

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.