Vlajka Jižní Koreje symbolizuje perfektní harmonii, rovnováhu, sjednocení a věčnost

Simona Šramová
Kultura
Foto: Canva / CraigRJD, Getty Images Signature

Tradiční symboly a fascinující filozofie: to přináší národní vlajka Jižní Koreje, která se na celém Korejském poloostrově používala do roku 1949. Co znamenají barvy a symboly na vlajce?

Korea až do konce 19. století neměla oficiální vlajku. Měnit se to začalo v roce 1876, kdy se země otevřela diplomatickým vztahům a navázala obchodní kontakty s Japonskem. Japonský delegát během setkání s Koreou představil vlajku, která zastupovala jeho zemi. Nárůst zahraničních jednání podnítil Korejce k tomu, že potřebují vlastní vlajku. Jeden z jejích návrhů byl popsán v dokumentu „Strategie pro Koreu“, který napsal čínský delegát Huang Zunxian. Navrhoval začlenit vlajku dynastie Qing do vlajky dynastie Joseon. Čínská dynastie si jako reprezentanta vybrala draka s pěti drápy, zatímco dynastie Joseon používala zástavu draka se čtyřmi drápy. Problém s vlajkou pokračoval až do roku 1882, kdy korejský diplomat Lee Eung Jun předložil čínskému učenci Ma Jianzhongovi návrh vlajky a oba se snažili o zakomponování tradičních prvků a úpravu barev. Korejský politik Park Yeong Hyo 22. srpna 1882 představil zmenšený model (říká se, že tento politik byl projaponský, proto se mohou zdát vlajky podobné) a stal se prvním korejským diplomatem, který vlajku použil ve vztahu s Japonskem. V březnu 1883 se vlajka, známá jako Taegeukgi, stala oficiální vlajkou.

Přišel rok 1910 a Koreu obsadilo Japonsko, které zemi kolonizovalo do roku 1945. Korejská vlajka byla Japonskem zakázána a nahrazena jejich vlajkou. Ti, kteří s okupací nesouhlasili, však nadále používali korejskou vlajku jako symbol nacionalismu a odporu vůči Japonsku. Verze podobná současné jihokorejské vlajce se používala až do rozdělení Koreje. V roce 1949 si Severní Korea zvolila svou vlajku. Na vznik severokorejské vlajky tlačili vojenští důstojníci Sovětského svazu, kteří si mysleli, že vlajka Taegeukgi není dostatečně moderní, co se designu a ideologie týče. Ta nová byla navržena v Moskvě, neznámo kým. Červený pruh a hvězda jsou symboly oddanosti komunismu, modrá znamená závazek k míru. Bílé pruhy symbolizují čistotu, sílu a důstojnost. Vraťme se ale k vlajce Jižní Koreje, která má od roku 1997 prezidentským dekretem přesně definované barvy. Co znamenají barvy a symboly na vlajce?

Vlajka Jižní Koreje se skládá ze čtyř barev: bílé, černé, červené a modré. V minulosti častou barvou oblečení běžných Korejců byla bílá, která reprezentuje čistotu a mír. Bílá barva tak na vlajce reprezentuje obyvatele Jižní Koreje. Na bílém pozadí se nachází červeno-modrý symbol Taegeuk se soubory párových černých čar, tzn. trigramů ve čtyřech rozích. Modrá barva představuje negativní síly vesmíru (eum), červená pozitivní (yang). Taegeuk vychází z konceptu čínské filozofie jin a jang, která hovoří o vizuální reprezentaci nejvyšších sil vesmíru a symbolizuje harmonii ve vesmíru. Harmonie sil dává život věcem ve vesmíru a představuje konečnou pravdu velkého přírodního světa. K lepšímu zapamatování si rozložení barev si stačí představit slunce nad mořem.

Trigramy se skládají ze tří linií, které jsou buď celé, nebo přerušované. Každý je spojen s komponenty, které tvoří vesmír. Pocházejí z taoismu a představují několik významů tvořících dokonalou rovnováhu a harmonii, která se snoubí s věčností a sjednocením. Trigramy na vlajce zobrazují nebe (geon, vlevo nahoře), zemi (gon, vpravo dole), vodu (gam, vlevo dole) a oheň (ri, vpravo nahoře). Když se na symboly podíváte blíže, zjistíte, že nebe se nachází naproti zemi, voda se nachází naproti ohni. Tři celé linie jsou v kontrastu se třemi přerušovanými liniemi a jedna celá a dvě přerušované linie jsou v kontrastu se dvěma celými a jednou přerušovanou linií. Trigramy mohou představovat i roční období, světové strany, ctnosti (lidskost, spravedlnost, inteligence a zdvořilost), rodinu a jiné čtyři významy jako spravedlnost, uskutečnění, moudrost a životní sílu. Pro Jihokorejce je jejich vlajka symbolem velké hrdosti a inspirace. Zobrazuje náročné období, kdy bojovali za svou nezávislost a svobodu.  

Kromě národních vlajek Jižní Koreje a Severní Koreje existuje i vlajka sjednocení. Jedná se o zobrazení Korejského poloostrova ve slabomodré barvě na bílém pozadí. Původně byla vytvořena pro Asijské hry v roce 1990, kdy Severní Korea a Jižní Korea plánovaly soutěžit jako jeden tým. Nevyšlo to. Na Mistrovství světa ve stolním tenisu v roce 1991 se obě Koreje dohodly a hrály pod společnou vlajkou. Významné jsou Olympijské hry, kdy zejména na začátku 21. století obě země svorně pod touto vlajkou nastupovaly během otevíracích ceremoniálů. Památný je rok 2018, kdy během Zimních olympijských her v Pyeongchangu spolu hrál ženský hokejový tým pod vlajkou sjednocení. Tato vlajka je nadějí, že jednou se Korejský poloostrov spojí a sjednotí. Proti zobrazení vlajky protestuje Japonsko, protože na vlajce jsou zobrazeny Liancourtské skály (ta malá tečka vedle Korejského poloostrova), o které s Jižní Koreou vede územní spor.

Zdroj: smarthistory.org, theculturetrip.com, 90daykorean.com, britannica.com

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.