Stolování hraje v korejské kultuře velice významnou roli. Počínaje hierarchií všech u stolu až po správné a slušné způsoby během jídla. Společně se nyní ponoříme nejen do tajů korejského stolování, ale i tak trochu do historie.
Je třeba mít na paměti, že v Koreji existuje jistá hierarchie. V tomto článku se budeme zmiňovat pouze o té, která platí u stolu. Starší člověk začíná jíst jako první. Dále se může objevit jistá situace… například během firemní večeře. Kdo začne jíst? V tomto případě začíná jíst jako první člověk, který je na nejvyšší kariérní pozici v dané firmě. Pokud nám výše postavený člověk něco podává, přijímáme danou věc oběma rukama. Jednáme takto, i když něco podáváme my. Stejná věc platí, když nám někdo nalévá alkohol. Za nápoj poděkujeme, odvrátíme se od oné osoby, oběma rukama držíme sklenku a alkohol vypijeme. Obecně ale platí, že obě ruce používáme vždy. Je to otázka zdvořilosti.
Korejci před tím, než se pustí do jídla, za něj také děkují. Vyjadřují to větou 잘 먹겠습니다, která doslovně znamená „Budu jíst dobře“, nebo „Dobře se najím“, ale vyjadřuje se jí vděčnost za jídlo, a je to forma poděkování hostiteli.
Dále se podíváme blíže na korejské hůlky. Jsou placaté, úzké, těžší než čínské nebo japonské a většinou jsou z nerezové oceli. Kdysi bývaly z bronzu nebo mosazi a byly znakem bohatství. Říká se, že je používali panovníci proto, že kdyby jim někdo podal otrávený pokrm, hůlky se měly díky jedu zabarvit. Je to však jen povídačka, a jestli je pravdivá, to už se asi nikdy nedozvíme. Teď už ale přejděme ke správnému používání hůlek.
Hůlky se pokládají vedle lžíce vpravo. Naopak by to bylo pro zesnulé během pohřbů.
Hůlky nepokládáme přímo na stůl. Položíme je buď na okraj talíře, nebo na speciální blok k tomu určený.
Hůlky nezapichujeme do rýže. Je to spojené s obřadem pro zesnulé.
Hůlkami neukazujeme na ostatní strávníky.
Nenapichujeme jídlo hůlkami. Nabíráme ho tak, jak máme.
A na konec už jen pár tipů. Nezvedáme misky, abychom si je mohli dát blíž k ústům. Ponecháme je na stole a jídlo si do úst vkládáme pomocí hůlek. V případě rýže můžeme použít i lžíci. Dále se říká, že bychom měli dojíst vše, co máme na talíři. Toto pravidlo však není moc přísné a uplatňuje se většinou jen když jíme u někoho doma. Vyjadřujeme tak, že jídlo bylo výborné a chutnalo nám.
Korejské stolování se může zdát složitější než to naše, evropské. S trochou tréninku a disciplíny si jej však dokáže osvojit každý. Největším strašákem pro spoustu lidí může být už samotné používání hůlek, a ještě navíc korejských. Zpočátku se učte jíst hranatými, je to jednodušší, pokrm vám nebude po hůlkách klouzat. Až si budete jistější, přesedlejte na hůlky korejské. Bude to tak váš první krok ve světě korejského stolování.
Zdroje: ohnami.kim, koreatravelpages, koreanischkurs, everythingchopsticks